США готують нові санкції проти танкерів, які перевозять російську нафту – Reuters
Адміністрація президента США Джо Байдена планує ввести додаткові санкції проти танкерів, що перевозять російську нафту. Про це повідомляє агентство Reuters із посиланням на джерела 6 січня.
Агентство підкреслює, що російську нафту продають вище за встановлену на Заході цінову стелю в розмірі $60 за барель. Журналісти нагадують, що країна-агресор Росія використовує так званий тіньовий флот зі старих суден, щоб обійти обмеження. Багато із цих суден менш безпечні й схильні до розливу нафти, вважають експерти із судноплавства.
Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року США наклали санкції на десятки таких суден із флоту, який, за оцінками, нараховує сотні, щоб зменшити її можливості фінансувати вторгнення, пише агентство. Українська розвідка станом на 12 грудня 2024 року ідентифікувала 238 суден, які окупанти використовують для обходження цінових обмежень.
Одне з джерел агентства повідомило, що США готують проти цих танкерів великий пакет санкцій. За інформацією іншого, до нього, імовірно, також входитимуть заходи проти осіб, причетних до деяких мереж, які торгують нафтою за завищеними цінами.
Reuters зазначає, що адміністрація Байдена намагається посилити підтримку України до того, як обраний президент Дональд Трамп вступить на посаду 20 січня.
У статті повідомляють, що після початку повномасштабного воєнного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року США наклали санкції на десятки таких суден. Зокрема, міністерство фінансів США 23 лютого 2024 року ввело санкції проти російської танкерної групи "Совкомфлот" та визначило 14 нафтових танкерів як майно, у якому вона має частку.
Контекст:
На початку грудня 2022 року країни – члени "Великої сімки", а також Австралія і ЄС ввели обмеження цін на російську нафту, встановивши максимальний рівень у розмірі $60 за барель. Із 5 лютого 2023 року ці країни ввели цінову стелю на російські нафтопродукти: $100 – для дизельного пального й $45 – для різних мастил.
Після введення перших санкцій, як зазначало агентство Reuters, у російських нафтовиків виникли труднощі з пошуком танкерів під перевезення. Але Росія, як писали західні ЗМІ, шукала способи обійти санкції. Зокрема, вона переводила свої нафтові танкери, які були зареєстровані в Ліберії й на Маршаллових Островах, під прапор Габону (перед цим США, ЄС і Великобританія попереджали Ліберію й Маршаллові Острови про відповідальність за порушення санкційного режиму), а також таємно перевантажувала нафту з підсанкційних танкерів на інші судна.
ЄС загалом ввів санкції проти 79 суден, які перевозять російську нафту, Великобританія – проти 43.
25 грудня видання The Washington Post із посиланням на джерела повідомило, що Байден розглядає ймовірність введення нових великих санкцій проти російського енергетичного сектору протягом останніх тижнів свого перебування при владі.
5 січня міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що треба "посилити правоохоронні органи, закрити лазівки та продовжувати посилювати тиск у багатьох сферах", зокрема проти "тіньового флоту" країни-агресора.