США й Україна 13 червня підпишуть безпекову угоду – Білий дім

Переговори США з Україною щодо укладення угоди про безпеку завершилися, зазначив Салліван
Фото: The White House / Flickr

США й Україна 13 червня на полях саміту G7 в Італії підпишуть двосторонню безпекову угоду. Про це 12 червня повідомив CNN із посиланням на джерела.

Зазначають, що угода стала підсумком багатомісячних переговорів між США та Україною та, як очікують, зобов'яже Вашингтон протягом 10 років продовжувати навчання українських військових, розширювати співпрацю у виробництві зброї та військової техніки, і далі надавати Києву військову допомогу й розширювати обмін розвідданими.

Однак, за словами співрозмовників CNN, це зобов'язання матиме характер "виконавчої угоди", що робить її менш офіційною, ніж договір, і не обов'язковим для виконання майбутніми американськими адміністраціями.

Як наголосив телеканал, угода про безпеку між США й Україною також не містить конкретного грошового зобов'язання щодо підтримки оборони Києва.

У додатку до угоди буде вказано, як адміністрація президента США Джо Байдена планує працювати з Конгресом над виконанням зобов'язань щодо безпеки, зокрема про довгострокове фінансування, яке буде потрібно для підтримки оборони України, розповіло одне із джерел CNN.

Очікують, що в межах угоди США пообіцяють провести консультації з Україною одразу після ймовірного нападу з боку країни-агресора Росії у майбутньому, щоб визначити подальші кроки. Однак документ не буде містити пункту про взаємну оборону, який би зобов'язував США захищати Україну у воєнний спосіб.

Пізніше радник Байдена з питань національної безпеки Джейк Салліван підтвердив, що США 13 червня підпишуть угоду з Україною у сфері безпеки.

"Я радий повідомити, що наші переговори з Україною завершилися і ми підпишемо угоду завтра", – сказав Салліван під час брифінгу на борту президентського літака на шляху до Італії на саміт G7 (запис опубліковано у YouTube Білого дому).

Контекст:

У червні 2023 року глава Української держави Володимир Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО.

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія та Великобританія), а також Євросоюз 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку та економічну допомогу, а також покласти економічні й інші витрати на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив Зеленський 30 січня 2024 року. Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснювали у Раді національної безпеки і оборони України.

Зараз Україна підписала гарантії безпеки з ВеликобританієюНімеччиноюФранцією, Данією, Італією, Канадою, НідерландамиФінляндією, ЛатвієюІспанієюБельгієюПортугалієюШвецією, ІсландієюНорвегією.

1 травня Зеленський розповідав, що Україна готує ще сім угод щодо гарантій безпеки, зокрема зі США.