"США не збираються брати участь у цьому рішенні". Радник Байдена прокоментував імовірне звільнення Залужного Зеленським
США не втручатимуться в питання ймовірного звільнення головкома ЗСУ Валерія Залужного. Про це в інтерв'ю CBS News, опублікованому 4 лютого, заявив радник президента США Джо Байдена з питань національної безпеки Джейк Салліван.
2 лютого The Washington Post із посиланням на два джерела написала, що керівництво України поінформувало Білий дім про рішення президента Володимира Зеленського звільнити Залужного з посади головного командувача ЗСУ. За словами співрозмовників видання, в адміністрації Байдена "не підтримали і не заперечили" проти такого рішення, вказавши, що це суверенний вибір Зеленського.
Саллівана попросили прокоментувати це повідомлення, а також запитали, чи справді відставка Залужного вплине на успіх України у війні проти країни-агресора РФ.
"Кадрові рішення в українських Збройних силах – це справа українського уряду. Уряд США не має так чи інакше втручатися в це питання. Тому ми тримаємося осторонь цих кадрових рішень, – відповів радник Байдена. – І, звісно, це суверенне право України і право президента ухвалювати власні кадрові рішення. Ми чітко дали зрозуміти, що не збираємося брати участь у цьому конкретному рішенні. Ми сказали про це безпосередньо українцям".
За даними WP, 29 січня нібито відбулася зустріч Залужного із Зеленським, під час якої головком ЗСУ заявив про потребу додаткової мобілізації в Україні для досягнення успіхів на полі бою на тлі переважної вогневої могутності та чисельності військ країни-агресора Росії. Зеленський відмовився, вважаючи, що така масова мобілізація чоловіків не є бажаною чи виправданою станом на зараз як через відсутність грошей, так і з політичного погляду, розповіла WP людина, наближена до президента.
Під час зустрічі Зеленський нібито сказав Залужному, що його звільнять, повідомив український високопосадовець, його цитує ЗМІ.
Офіційного указу про відставку Залужного станом на вечір 4 лютого немає.
Контекст:
Залужний 1 листопада 2023 року опублікував на американському сайті The Economist колонку та дев'ятисторінкове есе, присвячене ситуації, яка склалася на фронті в Україні станом на сьогодні. У статті Залужного йдеться про те, що війна на нинішньому етапі "поступово переходить у позиційну форму", а затяжна війна "створює величезні ризики" для України. За оцінкою головнокомандувача ЗСУ, зараз рівень технологічного розвитку обох сторін такий, що для того, щоб "вийти із глухого кута", потрібно щось принципово нове, що змінило б ситуацію так само, як свого часу винахід пороху.
Після публікацій Залужного в The Economist у ЗМІ з'явилися повідомлення про нібито розкол в українському керівництві.
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк 5 грудня в ефірі телемарафону на каналі "Рада" заявив, що немає підстав говорити про звільнення Залужного. 12 грудня міністр оборони України Рустем Умєров спростував, що Залужного планують замінити.
29 січня 2024 року деякі Telegram-канали і ЗМІ з посиланням на власні джерела знову почали поширювати чутки про нібито звільнення Залужного.
Прессекретар президента Сергій Никифоров у коментарі "Українській правді" спростував інформацію про звільнення головкома ЗСУ. "На запитання, чи звільняв президент Залужного, речник відповів: "Точно ні. Президент не звільняв головкома", – написав ЗМІ. У коментарі "Суспільному" Никифоров додав: "Немає предмета розмови, не було звільнення, я більше нічого сказати не можу".
1 лютого на сайті CNN вийшла стаття Залужного, у якій він перерахував чинники, що впливають на ситуацію на полі бою в Україні. На думку головного командувача ЗСУ, безпілотники й новітнє озброєння – чи не єдиний інструмент виходу з невигідної для України позиційної війни з РФ. Щоб перемогти противника, сили оборони України мають бути більш мобільними в тактиці та засобах, а також використовувати унікальний досвід ведення бойових дій, наголосив Залужний. Він вважає, що Україні потрібно завдавати масованих ударів по критичній інфраструктурі РФ без застосування ракет та авіації.