У Пентагоні готові оперативно передати Україні військову допомогу після голосування в Конгресі. ЗМІ повідомили, що багато зброї є на складах у Європі

До пакету допомоги від США для України, крім іншого, входитимуть можливості ППО й артилерії, зазначили в Пентагоні
Фото: defense.gov (архів)

США оперативно доправлять Україні новий пакет військової допомоги, щойно американський Конгрес схвалить відповідний законопроєкт. Про це на брифінгу 19 квітня повідомив спікер Пентагону Пет Райдер, його цитує в Х журналіст "Голосу Америки" Остап Яриш.

За словами Райдера, щойно допомогу Україні схвалять у Палаті представників і Сенаті США, в Пентагоні готуються оперативно доправити Києву пакет озброєнь, до якого, крім іншого, входитимуть можливості ППО й артилерії.

"Так само, як ми робили в минулому, ми можемо діяти протягом кількох днів. [...] До пакету допомоги, ймовірно, входитимуть такі речі, як протиповітряна оборона та артилерійські засоби", – наголосив спікер міноборони США.

Politico із посиланням на джерела написало, що багато американської зброї вже є на складах у Європі, і її можуть негайно доправити в Україну. Зокрема, деякі види озброєння можуть передати за кілька днів, на інші може піти кілька тижнів.

Контекст:

20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США. Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців колишній президент США Дональд Трамп, який вважає, що Сполученим Штатам потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію і його не мають прив'язувати до іноземної допомоги в жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.

Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню, але без угоди про міграційну реформу і безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників.

Новий законопроєкт від її спікера Майка Джонсона, текст якого опублікували 17 квітня, передбачає допомогу Україні на загальну суму $60,84 млрд, із яких $23,2 млрд підуть на поповнення американських озброєнь і запасів – оборонних товарів і послуг, наданих Україні. Джонсон пропонує виділити Україні $7,8 млрд прямої фінансової допомоги в кредит, водночас законопроєкт має пункт, який дасть можливість президенту США за підтримки Конгресу списати згодом половину або всю суму кредиту. Також законопроєкт зобов'язує президента США в найкоротший строк надати Україні комплекси ATACMS, якщо це не зашкодить національній безпеці США.

Спікер заявив про плани проголосувати за допомогу Україні й інші законопроєкти 20 квітня. Байден підтримав пакет Джонсона і заявив, що негайно підпише запропоновані ним законопроєкти після ухвалення їх Палатою представників і Сенатом.