"Уже у вересні таке рішення має бути". Зеленський очікує від Ради нового голосування за закон про е-декларування, але з відкритим реєстром

Зеленський 12 вересня ветував закон про е-декларування
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський очікує на ухвалення Верховною Радою закону про е-декларування з відкритим реєстром декларацій чиновників уже цього місяця. Про це глава держави сказав у вечірньому відеозверненні, опублікованому у Facebook ОПУ 12 вересня.

Законопроєкт №9534 про відновлення електронного декларування, який 5 вересня ухвалила Рада, передбачав подавання декларацій чиновниками за поточний рік, а також за 2021–2022 роки. Водночас реєстр декларацій іще рік мав бути закритим. За проголосувало 329 нардепів.

"Перше – закон про електронне декларування. Одразу, як сьогодні вранці проголосований закон надійшов із Верховної Ради, підписав вето. Очікую на нове голосування – із позитивом щодо негайного відкриття реєстру декларацій. Уже у вересні таке рішення має бути", – сказав у вечірньому зверненні президент.

За словами Зеленського, це питання не лише політичної відповідальності парламенту, а й переговорів України з ЄС щодо вступу.

"Новий історичний крок між Україною та ЄС має відбутися цього року, і всі гілки державної влади в Україні повинні спрацювати на цей крок", – наголосив президент.

Зеленський 12 вересня надіслав Раді свої пропозиції до закону про е-декларування. Зокрема, президент виступив за відкриття реєстру декларацій чиновників, але з урахуванням низки особливостей.

Контекст:

Доступ до публічної частини реєстру декларацій Національне агентство з питань запобігання корупції обмежило 24 лютого 2022 року, у день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, для "максимального посилення захисту особистих даних декларантів".

У травні 2022 року НАЗК пояснило, що під час воєнного стану необов'язково подавати декларації будь-якого виду, а після завершення війни "у посадовців є ще три місяці на подання декларації без порушення вимог строку".

Відновити електронне декларування закликали, зокрема, посли країн "Великої сімки" і посол ЄС. Посли G7 заявляли, що це дасть змогу запобігти корупції та зміцнить довіру громадян до влади.

За словами голови пропрезидентської парламентської фракції "Слуга народу" Давида Арахамії, Рада 5 вересня проголосувала за "гібридний формат декларування" на "прохання декларантів із прифронтових громад". Він зазначив, що депутати "зробили норму, згідно з якою декларант може добровільно відкрити свою декларацію для всіх людей, а не тільки для контролюючих органів".

6 вересня на сайті президента зареєстрували петицію, закликавши Зеленського накласти вето на закон про е-декларування й повернути його в парламент із вимогою відкрити реєстр майнових декларацій чиновників. Її підтримало понад 83 тис. осіб. Ветувати закон про е-декларування Зеленського закликала також група депутатів Європарламенту.