Волонтерка Ярова: Яйця по 17 грн, куртки – це результати прямих договорів. Після виходу на Prozorro тільки на харчуванні було зекономлено 4,6 млрд грн G

Ярова: Я приходжу на засідання: "Харчування? Добре. Давайте підемо на Prozorro"
Фото: Dana Yarovaya / Facebook

Волонтерка, членкиня громадської антикорупційної ради при Міноборони Дана Ярова розповіла в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман, як міністерство переводило закупівлі продовольства для військових на систему Prozorro.

"В один із днів заступник міністра оборони [Денис] Шарапов проводить зустріч із постачальниками харчів, говорить їм, що з понеділка будуть запускати торги з харчування. І вони будуть за прямими договорами. За прямими договорами – це ті скандали, які ми бачили півтора року. Яйця [по 17 грн], куртки зараз – це все результати прямих договорів. Прямий договір – це кого покликали, яку ціну в конверті принесли, як домовилися, так от і поїхали", – розповіла вона.

За словами Ярової, тоді ж за неї проголосували як за заступницю голови тендерного комітету і з того моменту поставили завдання – харчування для Збройних сил України.

"А саме тоді Кабмін вніс зміни й дозволив вихід на систему Prozorro, але за спрощеною процедурою, чого не було з початку повномасштабного вторгнення. Дозволив це ще за три місяці до моєї появи в міністерстві, але цим не користувалися. Міністр оборони говорив, що це чутлива інформація, її не можна показувати на Prozorro. Там було багато всякого. Я приходжу на засідання: "Харчування? Добре. Давайте підемо на Prozorro", – розповіла волонтерка.

За її словами, до цього за прямими договорами міністерство працювало півтора року. "Вихід на Prozorro відвойовували два тижні, після цього були спроби завалити процедуру", – розповів Ярова.

"Ми домоглися того, що процедура відстояна. Тільки на харчуванні було зекономлено 4,6 млрд грн. Це дало змогу перерозподілити кошти. І вже в липні ми проторгували зиму, закрили заявку тилу від 22 грудня 2022 року коштами, які були зекономлені", – розповіла вона.

Контекст:

21 січня видання ZN.UA повідомило, що відповідно до угоди Міноборони від 23 грудня 2022 року міністерство закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-втричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах.

ТОВ "Актив компані", про контракт із яким ішлося у статті, 22 січня виступило з офіційною позицією щодо скандалу у ЗМІ. Керівництво компанії стверджує, що порівняння цін на окрему одиницю товару в супермаркеті з вартістю в контракті є неправильним та маніпулятивним і що розголошення деталей контрактів ставить під загрозу безпечну роботу для постачання армії.

Міністерство оборони опублікувало свою позицію щодо цього питання також 22 січня. У відомстві вважають, що інформацію про закупівлю поширюють "з ознаками умисних маніпуляцій" і вводять в оману.

Пізніше в Міноборони заявили, що сталася "звичайна технічна помилка", відомство зараз проводить внутрішні перевірки, виправляє неточності й готує додаткові угоди щодо постачання. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запевнив, що в Міноборони й ЗСУ – "нульова толерантність до корупції".

10 серпня видання ZN.UA опублікувало статтю "Хороша і погана новина про корупцію в Міноборони", у якій ішлося про те, що Міноборони восени 2022 року уклало контракт із турецькою фірмою Vector Avia Hava Araçlari на постачання зимового одягу більш ніж на $30 млн. Але військова форма надійшла в країну лише в жовтні – грудні й виявилася літньою.

Олексій Резніков, який обіймав тоді посаду міністра оборони, у коментарі "24 каналу" заявив, що інформація журналістів є неправдивою. 23 серпня комітет Верховної Ради з антикорупційної політики заслухав інформацію щодо обставин закупівлі Міністерством оборони зимового одягу для ЗСУ. На засіданні підтвердили інформацію, що ціна на куртки зросла втричі під час перетину українського кордону.