Зеленський анонсував наступного тижня нові пакети допомоги Україні
Україна вже готує міжнародну роботу на наступні тижні. Про це президент України Володимир Зеленський заявив у вечірньому зверненні 2 лютого, відео якого він розмістив в Instagram.
"Потрібно ще більше активності заради нашої спільної сили. Не лише України й українців, не лише Європи, а всіх тих у світі, хто прагне стабільності й цінує людське життя. Будуть відповідні формати роботи, нові пакети підтримки України – готуємо деталі", – заявив президент.
Він також повідомив про прибуття в Україну двох систем ППО.
Також Зеленський розповів про зустріч у Києві 2 лютого з міністром закордонних справ Мальти Ієном Боргом – чинним головою ОБСЄ.
"Для всіх у світі, хто цінує міжнародне право, важливо реалізувати всі пункти [української] формули миру. Зокрема, і по роботі з повернення українців, які були депортовані в Росію", – прокоментував переговори з Боргом глава Української держави.
Офіс президента повідомляв, що український лідер на цій зустрічі привітав Мальту з початком головування в ОБСЄ й наголосив на пріоритетності питань щодо звільнення українських військовополонених і повернення на батьківщину українських дітей, депортованих у РФ.
"Для нас дуже важливо, щоб ОБСЄ сфокусувала увагу на поверненні незаконно депортованих дітей і допомогла нам разом із нашими партнерами повернути дітей додому. Вважаю, що це найважливіше", – цитує главу Української держави його пресслужба.
Зазначають, що Борг зі свого боку висловив солідарність з Україною й запевнив, що питання її безпеки є пріоритетом головування Мальти в ОБСЄ.
Контекст:
ОБСЄ заснували 1994 року на Будапештському саміті, організація "виросла" з Наради з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ), діяльність якої розпочалася в 1970-х роках. ОБСЄ об'єднує 57 держав-учасниць із Північної Америки, Європи й Азії та є найбільшою у світі регіональною організацією, яка займається питаннями безпеки, зазначають на її сайті. Очільника ОБСЄ змінюють щорічно, 2023 року головувала Північна Македонія.
У квітні 2022 року ОБСЄ заявила, що закриває спеціальну моніторингову місію в Україні. Організація ухвалила таке рішення після того, як РФ у березні заблокувала продовження мандата місії.
Із 1 липня припинив роботу й український офіс координатора проєктів ОБСЄ через те, що Росія не погодила продовження мандата ОБСЄ в Україні. Офіс вів діяльність в Україні протягом 23 років.
У листопаді делегація України заявляла про бойкотування роботи в Парламентській асамблеї ОБСЄ через небажання організації змінити правила й вигнати Росію.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба і президент Володимир Зеленський закликають ОБСЄ виключити Росію з організації. Генеральна секретарка ОБСЄ Хельга Шмід вважає, що робити цього не треба, оскільки "одного разу нам знову знадобляться канали спілкування".