Зеленський і Мішель обговорили очікувані результати саміту ЄС щодо України

Очікувані результати саміту ЄС щодо України мають засвідчити єдність Євросоюзу, зазначив Зеленський за підсумками розмови з Мішелем
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський після закінчення саміту Україна – Північна Європа в Осло (Норвегія) провів телефонну розмову із президентом Європейської ради Шарлем Мішелем. Про це глава Української держави поінформував в Х.

"Напередодні саміту Європейської ради обговорили його очікувані результати щодо України, які мають засвідчити непохитну підтримку та єдність Європейського союзу, – написав Зеленський. – Вони необхідні для зміцнення стійкості України в умовах протистояння російській агресії та на шляху до членства в ЄС".

Саміт лідерів Євросоюзу відбудеться 14-го і 15 грудня у Брюсселі, на ньому також обговорюватимуть питання відкриття переговорів про членство України в ЄС.

13 грудня Зеленський провів телефонну розмову із прем'єр-міністеркою Італії Джорджею Мелоні, щоб скоординувати позиції напередодні саміту Європейської ради. "Розраховую, що лідери Євросоюзу визнають зусилля України і зроблять цей історичний крок", – наголосив президент.

В уряді України припустили, що саміт ЄС можуть продовжити на один день.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом 2014 року після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності у повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено у Конституції з лютого 2019 року.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Невдовзі такі заявки подали Грузія і Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидатів.

8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, яким рекомендувала розпочати переговори з Україною і Молдовою щодо вступу в ЄС (саміт ЄС 14–15 грудня має затвердити рішення ЄК). Того самого дня Зеленський підписав указ про підготовку до переговорів щодо вступу України в ЄС, доручивши Кабміну забезпечити завершення виконання рекомендацій ЄК, поданих у звіті.

У ЄС розглядають можливість відкласти рішення про початок переговорів щодо вступу України на березень через опір Угорщини та відсутність єдності в Євросоюзі, повідомило 17 листопада Reuters із посиланням на джерело.

Але 12 грудня глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що загрозу того, що Угорщина у принципі виступає проти членства України в ЄС, знято.