Зеленський найближчими днями поїде до Іспанії підписувати угоду про безпеку – ЗМІ
Президент України Володимир Зеленський відвідає Мадрид найближчими днями й підпише із прем'єр-міністром Іспанії Педро Санчесом двосторонню угоду про гарантії безпеки, пише 13 травня El Pais із посиланням на власні джерела.
Видання повідомляє, що це буде перший двосторонній візит Зеленського до Іспанії. У жовтні 2023 року український лідер був на саміті Європейської політичної спільноти у Гранаді, але це був колективний захід.
За даними джерел El Pais, угода про безпеку, яку підпишуть Санчес і Зеленський, має гарантувати Україні постійну військову підтримку в довгостроковій перспективі та працювати до того моменту, коли Київ зможе стати повноправним членом НАТО і ЄС.
Очікують, що договір схвалить рада міністрів Іспанії, але його не подадуть на ратифікацію Конгресу, оскільки, за інформацією El Pais, він не має юридичного статусу міжнародного договору.
Видання зазначає, що двостороння угода про безпеку між Іспанією й Україною гарантуватиме стабільність і передбачуваність військової підтримки, яку Іспанія вже надає Києву у вигляді постачань зброї, підготовки понад 4 тис. українських бійців у навчально-координаційному центрі в Толедо й догляду за десятками поранених у військовому госпіталі в Сарагосі.
Угода, як стверджує El Pais, зобов'язує Іспанію надавати довгострокову військову допомогу, постачати зброю, співпрацювати в підготовці Збройних сил країни, сприяти розвитку української оборонної промисловості й обмінюватися інформацією у сфері розвідки й кібербезпеки.
Про переговори з Іспанією щодо гарантій безпеки Офіс президента України повідомив у березні. У квітні заступник глави ОП Ігор Жовква заявляв, що двостороння угода між Іспанією й Україною матиме "низку особливостей" порівняно з документами, які підписали з іншими країнами. Він не уточнив, чим договір з Іспанією відрізнятиметься від інших.
Офіс президента України не повідомляв про підготовку візиту Зеленського до Іспанії. Водночас український лідер 7 травня розповідав про телефонну розмову із Санчесом, у якій співрозмовники вказали на закінчення переговорів щодо угоди про безпеку. Цього самого дня глава Української держави анонсував "зустрічі й документи, які стануть новинами".
Контекст:
У червні 2023 року глава Української держави Володимир Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху до НАТО.
Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія), а також Євросоюз 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні й інші витрати на Росію.
До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив Зеленський 30 січня 2024 року. Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснювали в Раді нацбезпеки і оборони.
12 січня Україна й Великобританія підписали першу угоду про гарантії безпеки. 16 лютого Україна уклала такі угоди з Німеччиною і Францією, 23 лютого – з Данією, 24 лютого – з Італією й Канадою, 1 березня – з Нідерландами, 3 квітня – з Фінляндією, 11 квітня – з Латвією.
1 травня Зеленський розповів, що Україна готує ще сім угод щодо гарантій безпеки, зокрема зі США. 10 травня Україна розпочала відповідні переговори з Бельгією.