ЗМІ дізналися про суперечки в уряді Німеччини через новий пакет допомоги Україні
Новий пакет військової допомоги Україні на €3 млрд, який просували міністри закордонних справ і оборони Анналена Бербок і Борис Пісторіус, викликав суперечки в уряді ФРН. Про це повідомляє Der Spiegel із посиланням на ознайомлені джерела.
Як зазначає видання, пакет допомоги мав містити три системи ППО IRIS-T, снаряди й ракети для зенітних ракетних комплексів Patriot, 10 колісних гаубиць і артилерійські боєприпаси.
За даними Der Spiegel, планували, що уряд подасть до бюджетного комітету парламенту запит на позапланові витрати. В обґрунтуванні запиту міноборони і МЗС Німеччини пояснюють, що невідкладні потреби України не могли передбачити в попередніх планах, пише ЗМІ. Вони вважають, що зобов'язання про новий пакет допомоги перед виборами стало б сигналом для Києва, що допомога Берліна не вичерпається.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що "не хоче ставити майбутній федеральний уряд перед доконаним фактом" і "не бачить потреби в термінових діях", наголосили співрозмовники видання.
Як ідеться у статті, Шольц, імовірно, не підтримав постачання зброї через побоювання негативної реакції потенційних виборців своєї Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН). З іншого боку, німецька партія "Зелені" закликає до збільшення видатків на оборону, додає видання. Як повідомляють його джерела, по підтримку цього пакету вже зверталися до фракції союзу в Бундестазі, але він не висловив своєї позиції щодо цього плану.
Згідно з інформацією журналістів, без підтримки канцлера цей план не має шансів на реалізацію.
Бербок і Пісторіус почали працювати над новим траншем після розпаду керівної коаліції в листопаді 2024 року, стверджують джерела Der Spiegel. Міністри розраховували, що погодити постачання Києву необхідних озброєнь вдасться до федеральних виборів у Німеччині 23 лютого.
Як пишуть автори статті, 9 січня на авіабазі ВПС США в Рамштайні (Рейнланд-Пфальц) зібралися союзники України, де міністр оборони США Ллойд Остін закликав країни – партнерів України продовжувати допомогу, а українська делегація поширила серед зібраних міністрів оборони огляд необхідних озброєнь.
Контекст:
Після повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ, яке почалося 24 лютого 2022 року, Німеччина надає Україні військову, фінансову й гуманітарну допомогу.
Німеччина є другою за величиною країною – донором України після США.
Україна, зокрема, отримала протитанкову зброю, самохідні гаубиці, БМП Marder, зенітні самохідні установки Gepard, системи ППО, РСЗВ, танки Leopard та інше озброєння.
Шольц категорично проти передання ракет TAURUS силам оборони України.
Лідер німецької демократичної опозиції, кандидат у канцлери від блоку ХДС/ХСС (об'єднання Християнсько-демократичного та Християнсько-соціалістичного союзів) Фрідріх Мерц, який може змінити Шольца після виборів, не відкидає можливості надання Україні цих ракет.