65 українських захисників із російського списку дійсно планували обміняти 24 січня – координаційний штаб
Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими підтвердив у Facebook 26 січня, що 65 українських захисників зі списку, який опублікувала російська пропаганда, справді планували повернути в Україну в межах обміну 24 січня.
Військовим літаком Іл-76М, який розбився 24 січня в Бєлгородській області, керував екіпаж із шести осіб з Оренбурзької області, повідомляють в Telegram апарату губернатора й уряду регіону. Російська пропагандистка Маргарита Симоньян опублікувала в Telegram список із 65 українських військовополонених, які, за її твердженням, перебували на борту літака.
Як вказали в координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, опитані родичі українських захисників зі згаданого списку, ознайомившись із відеоматеріалами, які продемонстрували російські пропагандисти нібито з місця авіакатастрофи, поки не знайшли особливих ознак на оприлюднених фрагментах тіл, які б вказували на їхніх рідних.
Представники координаційного штабу зазначили, що сім'ї військовополонених проінформують щодо долі їхніх рідних, щойно уповноважені органи матимуть чітку й достовірну інформацію стосовно цього.
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України і глава координаційного штабу Кирило Буданов на цій самій зустрічі з рідними військовополонених зазначив, що поки немає даних, які б указували на те, що в літаку було 65 українських військових.
"Координаційний штаб наполягає на всебічному та компетентному міжнародному розслідуванні цієї події і зробить усе можливе, аби правда була встановлена", – додали у штабі.
26 січня Слідком країни-агресора РФ опублікував у Telegram відеокадри, як стверджують, "посадки українських військовополонених у літак Іл-76, який зазнав аварії в Бєлгородській області".
Саме відео низької якості, на ньому неможливо роздивитися, яку саме техніку використовують. Також ледь помітні контури людей, а облич узагалі не показують.
Контекст:
24 січня літак Іл-76М упав у Корочанському районі Бєлгородської області країни-агресора РФ. Російські пропагандистські ресурси заявили, що літак нібито перевозив українських військовополонених. Зокрема, таке твердження поширило ТАСС із посиланням на міноборони країни-агресора. Окупанти стверджували, що на його борту "перебувало 65 полонених військовослужбовців ЗСУ, яких перевозили до Бєлгородської області для обміну, шестеро членів екіпажу літака і троє супроводжувачів".
Служба безпеки України 25 січня відкрила кримінальне провадження за фактом падіння російського літака Іл-76 у Бєлгородській області.
Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов повідомляв, що 24 січня Україна і країна-агресор РФ мали провести обмін полоненими, але він не відбувся. Юсов розповів, що раніше, 3 січня, під час останнього обміну РФ також використала авіасполучення для передислокації українських військовополонених, але тоді Україну попередили і було прохання з боку РФ забезпечити режим тиші, чого й дотримувалася українська сторона. Але 24 січня "такої інформації ні в усному, ні в письмовому вигляді з боку держави-агресора не надходило", зазначив представник ГУР МО.
Юсов додав, що сам борт Іл-76М раніше помітили в аеропорту "Енгельс-2", який окупанти використовують для забезпечення боєкомплектом стратегічної авіації РФ, зокрема йдеться про ракети, які країна-агресор запускає з літаків по території України. "Це той літак, який постачав у Бєлгородську область ракети С-300 і С-400 для ударів по Харкову й області", – наголосив представник ГУР МО.
У ГУР МО зазначали ввечері 25 січня, що РФ не надала жодних доказів перебування на борту Іл-76М, який упав, українських військовополонених. Омбудсмен України Дмитро Лубінець повідомив, що у списку на обмін 24 січня, опублікованому російськими пропагандистами, є українські військовополонені, яких уже обміняли.