Азовець Лемко про теракт в Оленівці: Я питав одного гереушника: "Навіщо ви це зробили?" Він сказав: "Є речі, які не ми вирішуємо" G

Дмитрик про теракт в Оленівці: Це треба вивчати у школі, показувати як приклад, що ці люди нічого не жаліють
Скріншот: В гостях у Гордона / YouTube

Майор бригади "Азов" Арсен Дмитрик (позивний Лемко), який був одним із полонених в Оленівці, коли росіяни влаштували там теракт, розповів про нього в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

"Я був старшим бараку, який підірвали. Я знаходився в самому бараці, посередині спав. Пам'ятаю, що прокинувся від того, що за територією вибух пролунав. Ми ще подивилися, чи вікна не повибивало, чи хлопці всі цілі, чи не попадало зверху. А це було дуже часто, бо у противника було дуже багато вогневих артилерійських засобів біля Оленівки. І вони регулярно гатили звідти, бо розуміли, що наші у відповідь не будуть стріляти. Подумали: "Ну гупнуло – і гупнуло". Лягли спати. І потім я вже прокинувся від того, що жарко. А я спав якраз посередині на другому ярусі. І якщо дивитися фотографії – там металочерепиця, що посередині висить із криші, якраз у моє ліжко вдарилася. Прокинувся від того, що опіки в мене були численні й тіло повністю було в осколкових пораненнях. Зіскочив. Вогню дуже багато було, крику..." – розповів Дмитрик.

За його інформацією, в Оленівці тоді було 193 українські полонені, приблизно 60 із них загинули. Він наголосив, що жертв могло бути більше, але українські військові, самі поранені, витягували побратимів.

"Я бачив, як наші у вогонь заскакували, щоб витягнути хлопців. Бо ми ж закриті були. Вони нас закрили, а охорона втекла, коли був вибух. І ми кричимо: "Витягуйте хлопців!" Хто був більш-менш ходячий, витягували інших. Є відео, де тіла біля бараку лежать, – це наші хлопці повитягували... Деякі згоріли, на жаль. Ми фізично не могли, бо був вибух і дуже велика щільність ліжок, і вони тупо переплелися. Наприклад, ми з хлопцями двох витягнули, але вже в нас була така велика кровотеча, що почали свідомість втрачати. Після того ми зробили дірку в сітці й почали просити медичної допомоги: "Дайте хоч перемотатися". Бо всі на собі рвали футболки – треба було кровотечі позупиняти. Ми тоді підійшли до зовнішньої огорожі – вони почали стріляти в повітря: "Не підходьте. Усі на асфальт!" – розповів Лемко.

Він зазначив, що десь за годину чи півтори прийшли українські полонені медики, які змогли стабілізувати деяких поранених. І лише ближче до ранку по поранених приїхали росіяни.

"Наші хлопці, які могли переміщатися, брали важких, виносили. Там стояв заступник старшого з документами й перевіряв по особах. І коли вони розказують, що не знають, скільки людей загинуло, – це фікція. Вони все знають. Коли мене виносили (а в мене обличчя було обгорівше й у крові), той старший каже: "Майоре, то ти?" – "Ну я". – "О, вижив. Красавчик". І запакували нас у КамАЗи, як ту скотину. Напхали, накидали. Лежачі поранені хлопці. Водій жене, хлопці так літають... Це жах був. У першому КамАЗі загинули хлопці", – наголосив азовець.

Він вважає, що у школі треба на предметі "Історія України" робити акцент на таких моментах, щоб діти розуміли, що "це не братній народ".

"Який братній? Я недавно говорив в одному інтерв'ю про теракт в Оленівці: це треба вивчати у школі, показувати як приклад, що ці люди нічого не жаліють. Просто взяти 200 чоловік підірвати… [Чому вони це зробили?] Я це говорив одному гереушнику. Кажу: "Навіщо ви це зробили?" Він сказав, що "є речі, які навіть не ми вирішуємо", – сказав Дмитрик.

За його словами, гереушник визнавав, що підривала полонених саме Росія.

"Більшість із них розуміли, хто це зробив. Один навіть не хотів у це вірити сам. В очах видно було, що дехто не жалів", – додав азовець.

Контекст:

29 липня 2022 року в Оленівці, де утримували більшість полонених захисників Маріуполя, унаслідок теракту загинуло, як повідомили окупанти, приблизно 50 українських військовополонених.

Росіяни заявили, що удару нібито завдали ЗСУ. У Генштабі ЗСУ поінформували, що колонію в Оленівці прицільно й навмисно обстріляли російські війська. Окупанти в такий спосіб намагалися приховати катування полонених і розстріли. Україна не завдавала по Оленівці ані артилерійських, ані ракетних ударів, підкреслили в Генштабі.

За рік після трагедії в Оленівці, 25 липня 2023 року, в управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що вибух в Оленівці не спричинила ракета HIMARS, як стверджували російські пропагандисти. Водночас в ООН усе ще не можуть встановити "ні конкретне джерело вибуху, ні точний напрямок, із якого могли зробити постріл", оскільки РФ не надала "задовільних гарантій" безпечного доступу ООН до місця вибуху.

Експертиза встановила, що вибух спричинив реактивний термобаричний гранатомет, повідомили в Офісі генпрокурора України 28 липня 2023 року. Мотивів росіян українські правоохоронці не розуміють.

11 жовтня Мінреінтеграції повідомило про черговий обмін, унаслідок якого додому повернули тіла загиблих українських захисників, зокрема з Оленівки. Як уточнили пізніше в Офісі генпрокурора, окупанти повернули 57 тіл загиблих унаслідок теракту, 52 з них удалося ідентифікувати. Даних про точну кількість загиблих і поранених в Оленівці в України досі немає.