Міноборони України створило спеціальну структуру для інтеграції F-16 у систему сил оборони
Міністерство оборони України створило спеціальну структуру для безперервного процесу інтеграції американських винищувачів F-16 у систему сил оборони. Про це 20 листопада у Facebook заявив перший заступник міністра оборони України Олександр Павлюк.
Нову структуру він презентував західним партнерам на конференції в Копенгагені.
За словами заступника міністра, програму буде розгорнуто за два етапи: "Швидкий трек", розрахований до кінця 2024 року, і "Масштабування".
Основними напрямами роботи стануть:
- підтримка й розвиток інфраструктури аеродромів (авіаційних баз);
- усебічний захист аеродромної інфраструктури, включно із системою ППО;
- добір і навчання льотного складу й іншого авіаційного персоналу;
- підтримка життєвого циклу літаків і логістичний супровід;
- міжнародна комунікація та інші юридичні, фінансові, адміністративні й пов'язані з безпекою функції.
"Розвиток спроможностей тактичної авіації Повітряних сил ЗСУ, а разом із цим і переозброєння авіаційних бригад – один із наших ключових пріоритетів. Станом на листопад 2023 року за сприяння іноземних експертів в Україні продовжується оцінка аеродромів для багатоцільових винищувачів, а перші українські льотчики й інженери продовжують навчання на F-16, яке розпочалося в серпні цьогоріч. Дякую військово-політичному керівництву держав-партнерів за підтримку й допомогу", – наголосив Павлюк.
Контекст:
Україна після початку повномасштабного вторгнення країни-окупанта РФ у лютому 2022 року мала на озброєнні лише кілька справних бойових літаків, їй терміново була потрібна допомога Заходу, написала 8 жовтня The Washington Post. Зокрема, питання необхідності винищувачів Валерій Залужний обговорював із тодішнім головою Об'єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі.
11 липня 2023 року на саміті НАТО у Вільнюсі 11 країн і Україна підписали меморандум про створення коаліції щодо підготовки українських військових льотчиків на винищувачах F-16. В угоді беруть участь Данія, Нідерланди, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція й Великобританія. Станом на 23 серпня, як заявили в Офісі президента України, в авіаційну коаліцію входило 14 країн.
19 серпня тодішній глава Міноборони України Олексій Резніков сказав, що українські пілоти вже розпочали навчання на F-16. Наступного дня під час візиту в Данію українських пілотів, які навчаються на авіабазі Fighter Wing Skrydstrup, відвідав президент України Володимир Зеленський.
США схвалили надання Україні американських винищувачів F-16 від Данії та Нідерландів після завершення навчання українських пілотів.
20 серпня під час візиту в Нідерланди Зеленський повідомив, що ця країна передасть Україні 42 винищувачі F-16. Крім того, 19 F-16 надасть Києву Данія, заявила прем'єрка країни Метте Фредеріксен. Про плани передати F-16 Україні 24 серпня поінформувала також влада Норвегії. Постачати Україні винищувачі F-16 із 2025 року розпочне Бельгія, повідомили в міноборони країни 11 жовтня.
Міністр оборони США Ллойд Остін заявляв у жовтні, що Україні нададуть F-16 не раніше ніж навесні 2024 року. Колишній глава Центрального командування США й директор ЦРУ у 2011–2012 роках Девід Петреус 13 листопада в інтерв'ю "Голосу Америки" сказав, що "українські пілоти виняткові", і спрогнозував, що ЗСУ отримають F-16 найближчої зими.
7 листопада міноборони Нідерландів повідомили, що передали п'ять F-16 до румунського центру навчання пілотів з України.