"Найкраща дипломатія". Британські літаки другу добу поспіль везуть в Україну сучасне озброєння – журналіст
"Доки офіційні Київ і Вашингтон дають прямо протилежні прогнози стосовно вторгнення [президента РФ Володимира] Путіна, британські військові літаки другий день поспіль везуть в Україну сучасне озброєння. Мовчки. Ще один королівський подарунок – 2 тис. дуже переконливих стволів планують надіслати найближчим часом. У протистоянні з Кремлем сила – це найкраща дипломатія", – написав Цаплієнко.
Схоже, додав журналіст, "британці не мають історичних провалів у пам'яті й не хочуть повторювати помилки Другої світової [війни]".
Про початок постачань Україні легкої протитанкової зброї у відповідь на "все загрозливішу поведінку РФ" заявляв 17 січня міністр оборони Сполученого Королівства Бен Воллес. Він не уточнив ні кількості, ні типу зброї, яку відправлять, але зазначив, що "вона не є стратегічною" і "не становить загрози для Росії".
На думку експертів, Великобританія, найімовірніше, постачає Україні ручну легку протитанкову зброю нового покоління з дальністю стрільби кілька сотень метрів, призначену для боротьби з танковою армією Росії.
У Кремлі заяви Великобританії про наміри поставити зброю Україні назвали "надзвичайно небезпечними".
Офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова повідомила на брифінгу 20 січня, який транслювали у Facebook російського зовнішньополітичного відомства, що Великобританія "вже кілька днів військово-транспортними літаками своїх ВПС відправляє в Україну зброю".
"Організували не менше як шість рейсів, кожне повітряне судно може взяти на борт до 77,5 тонн вантажу, тобто загалом майже 460 тонн озброєнь", – порахувала Захарова.
Контекст:
З 2014 року Великобританія та США надають допомогу Україні, зокрема – військову.
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що в зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
17 грудня МЗС РФ поширило російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
23 грудня на щорічній пресконференції Путін відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви "залежатимуть не від перебігу перемовин [про просування НАТО на схід], а від безумовного гарантування безпеки Росії сьогодні та на історичну перспективу".
10-го, 12-го та 13 січня відбулися перемовини Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не отримали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація та наслідки.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.
Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, заявила, що США мають низку сценаріїв на випадок вторгнення РФ до України. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.