Окремі військкоми вибудували цілі канали незаконного переправлення через кордон, і навколо кожного з ухилянтів обертаються десятки тисяч доларів – голова НАЗК
Навіть за умов воєнного стану в Україні немає чітких критеріїв, які визначають, хто може перетинати кордон, а хто – ні. Про це голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков заявив в опублікованому 17 серпня інтерв'ю "Суспільному".
За його словами, уже за кілька годин після засідання Ради національної безпеки України 11 серпня, на якому вирішили звільнити всіх голів територіальних центрів комплектування (колишніх військкоматів), НАЗК підготувало правила, які роблять процес виїзду повністю підконтрольним і припиняють зловживання в цьому питанні.
"Навіть у воєнний час, коли перетин для чоловіків від 18 до 60 років заборонено, виникає ціла система корупції – і у військкоматах, і у функціонуванні системи "Шлях", і в наданні дозволу волонтерам на перетин кордону... Ми маємо затвердити ці правила, є консенсус усіх органів (МВС, Міністерства оборони, Держприкордонслужби) щодо того, якими вони мають бути, і тоді ми ліквідуємо системну корупцію", – сказав голова агентства.
Зокрема, зміни передбачають синхронізацію електронних баз даних Держприкордонслужби і ТЦК, тому що зараз, коли документи перевіряють у паперовому вигляді, очевидно, що їх неважко підробити. Новіков зазначив, що окремі військкоми налаштували цілі канали незаконного переправлення через кордон, і навколо кожного з ухилянтів "обертаються тисячі й десятки тисяч доларів" у системі, яка видає фальшиві довідки для виїзду.
Він закликав усіх військових, які зіткнулися з корупційністю або неефективністю роботи терцентрів, звертатися в НАЗК, щоб їхню думку врахували в нових правилах.
У тому самому інтерв'ю Новіков підкреслив, що звільнення не позбавляє військкомів відповідальності, вони залишаються підзвітними, навіть якщо змінили місце служби, звільнилися або вийшли на пенсію.
Контекст:
На тлі скандалу з колишнім одеським військкомом Євгеном Борисовим (його зараз заарештовано за підозрою в корупції) Зеленський доручив перевірити військкомів у всіх регіонах України, "щоб вони не ганьбили нашу державу і пам'ять героїв, які гинуть на фронті". Масові перевірки розпочали Національне агентство з питань запобігання корупції, ДБР, СБУ, Нацполіція.
27 липня Зеленський поінформував, що перевірка на завершальному етапі й 11 областей уже "на особливому контролі" щодо цього. ДБР розслідує понад 100 кримінальних проваджень про зловживання у військкоматах, повідомили 21 липня в бюро.
3 серпня Зеленський зазначив, що перевірка військкомів виявляє багато "відверто огидних зловживань".
5 серпня президент заявив, що у країні триватиме "очищення державних інституцій" від тих, хто "намагався перетягнути з минулого всі ті старі свої звички, старі схеми, які дуже довго, десятиліттями, послаблювали Україну".