Польща приєдналася до декларації G7 щодо гарантій безпеки для України – Туск

Туск зробив заяву під час офіційного візиту до Києва
Фото: ЕРА

Польща приєдналася до декларації "Групи семи" щодо підтримки України у війні з Росією, яку ухвалили в липні 2023 року на саміті НАТО у Вільнюсі (Литва). Про це прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив 22 січня у Києві під час спільного брифінгу з президентом України Володимиром Зеленським, який транслювали у Facebook.

За його словами, мета документу – мобілізувати країни вільного світу для підтримки України. На брифінгу польський прем'єр заявив, що в протистоянні з РФ Україна бореться за свободу всього світу і було б добре, щоб лідери інших країн зрозуміли, що це не порожні слова.

"Це найтрагічніший момент конфронтації добра і зла, і цей фронт проходить саме в Україні. Вона на своїх плечах несе безпеку всієї Європи. Я хотів би звідси, з Києва, звернутися до лідерів деяких європейських країн, які не до кінця зрозуміли, за що йде ця боротьба, які тут ставки. Хтось сказав, що найтемніше місце в пеклі вготоване для того, хто займає нейтральну позицію в моральному конфлікті. Той, хто заявляє, що однаково рівно ставиться до позиції України і Росії в цьому конфлікті, заслуговує цього найгіршого місця у політичному пеклі", – пояснив свою позицію Туск.

Він наголосив, що Варшава має намір робити все, щоб стати провідником України на шляху до вступу в Євросоюз.

Зеленський,зі свого боку, сказав, що польський народ – один із головних помічників українців, завдяки якому країні вдалося вистояти на початку повномасштабного вторгнення й зберегти мільйони життів.

"Багато в чому завдяки підтримці Польщі нам вдалося вистояти. І водночас ми маємо усі бути свідомі того що завдяки Україні може і обов'язково вистоїть вільна Польща – так влаштоване наше життя, це доля народів тут, у центрі й на сході Європи", – сказав він.

Зеленський подякував Туску за всю допомогу, надану Варшавою Києву. Зокрема – за кроки його уряду щодо розблокування кордону, де припинили акцію протесту перевізники й фермери. За його словами, Київ "розуміє глибину причин, які призвели до такої ситуації", але ступінь загрози проти обох народів заслуговує на не меншу увагу, вважає він.

"Ми дійшли висновку, що на рівні урядів можна вирішити всі критичні питання, які є, і ця робота почнеться найближчим часом", – підсумував президент України.

 

Контекст:

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія, а також Євросоюз) 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні й "інші витрати" на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 30 країн, повідомив 2 листопада Зеленський.

Україна планує укласти конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

У серпні Україна розпочала двосторонні переговори щодо гарантій безпеки зі США, Великобританією і Канадою, у жовтні – з Японією, Францією і Нідерландами, у листопаді – з Німеччиною і Італією. Анонсували також переговори зі Швецією і Норвегією.

Гарантії безпеки, які нададуть Україні, – це найкращий спосіб показати президенту країни-агресора Росії Володимиру Путіну, що він "не переживе Україну" та її партнерів, вважає державний секретар США Ентоні Блінкен.