Україна повернула з окупації трьох дітей

Додому вдалося повернути двох підлітків та восьмирічного хлопчика
Фото: Микола Кулеба - Mykola Kuleba / Telegram

Україна повернула трьох дітей із тимчасово окупованих територій. Про це 24 грудня повідомив глава організації Save Ukraine Микола Кулеба.

Восьмирічний Єлисей станом на початок повномасштабного вторгнення жив у Херсонській області, після смерті бабусі окупанти помістили його в інтернат. Замість хворої матері, яка перебуває в Одесі, по Єлисея їздила її сестра, але окупанти не віддали їй хлопчика. Волонтери Save Ukraine допомогли матері, щоб вона змогла поїхати на захоплену територію.

"Потрібно було діяти, бо якщо дитина пів року перебуває на "території РФ" без батьківського піклування, їй надається відповідний статус, що дозволяє віддати в російську сім'ю або обрати інший спосіб влаштування... Дорогою жінці довелося пройти через багатогодинні допити ФСБ, співбесіди та подолати перепони. На щастя, вона змогла забрати сина з інтернату", – розповів Кулеба.

Із Єлисеєм в Україну повернулися двоє 18-річних братів – Андрій та Михайло. Обидва – діти-сироти, яких до повномасштабної війни виховували у прийомній сім'ї на окупованій території.

"Після настання повноліття хлопці зрозуміли, що дуже скоро окупаційна влада відправить їх воювати проти своїх. В Україні вони обоє були в розшуку як безвісти зниклі. Зараз усі троє вже в безпеці. Дітей чекає відновлення й повернення до нормального життя", – розповіли у благодійній організації.

Контекст:

У Генштабі ЗСУ повідомляли, що окупанти викрадають проукраїнськи налаштованих людей, змушують жителів Запорізької та Херсонської областей отримувати російські паспорти, а також залякують їх та обмежують у пересуваннях.

За даними державного порталу "Діти війни", з України депортовано щонайменше 19,5 тис. дітей, точну кількість зараз установити неможливо. Повернути вдалося лише 387 дітей. Російська влада заявляла про вивезення понад 700 тис. дітей.

Дитяча омбудсменка України Дар'я Герасимчук говорила, що оскільки частина території України зараз в окупації і влада не має туди доступу, може йтися про кілька сотень тисяч викрадених дітей.

27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, у якій депортацію українських дітей назвали геноцидом.

17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента країни-агресора РФ Володимира Путіна і дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України до Росії.

30 листопада уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що Україна вперше зафіксувала факт зміни імені та прізвища депортованої з України дитини.