Бельгія розпочала головування в ЄС. Зеленський очікує на спільну роботу для просування вступу України у Євросоюз
Бельгія 1 січня перейняла головування в Раді ЄС від Іспанії на пів року. Про це повідомляють на спеціальному сайті головування Бельгії.
"Бельгійське головування буде спрямоване на покращення захисту європейських громадян, зміцнення нашої співпраці та підготовку нашого спільного майбутнього. Воно буде зосереджене на шести тематичних напрямах і приділить особливу увагу збереженню нашої незмінної підтримки України", – ідеться у програмі головування країни в Раді ЄС.
Зазначають, що "головний фокус головування буде спрямовано на надання непохитної політичної, економічної, військової, гуманітарної та правової підтримки для України".
Президент України Володимир Зеленський у Х привітав прем'єр-міністра Бельгії Александера де Кроо і країну з початком головування в Раді ЄС.
"Бажаю Бельгії плідного головування, яке зміцнить єдність і силу Європи. З нетерпінням очікуємо на спільну роботу задля просування вступу України до ЄС", – написав Зеленський.
Де Кроо за підсумками зустрічі з главою МЗС України Дмитром Кулебою у Брюсселі повідомляв 8 листопада, що питання вступу України у ЄС буде на порядку денному головування Бельгії в Раді ЄС із січня до червня 2024 року.
Після закінчення бельгійського головування наступною державою-членом, яка головуватиме з 1 липня, стане Угорщина.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом у 2014 році після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України у Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні, а також висунула низку умов, які країна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні статус кандидата.
8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, у якому рекомендувала розпочати переговори з Україною щодо вступу в ЄС.
14 грудня Європейська рада ухвалила рішення розпочати переговори про вступ України в ЄС. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який був проти початку переговорів з Україною щодо членства, не брав участі в ухваленні рішення, покинувши залу під час голосування.
У Єврокомісії вважають членство України в ЄС питанням років, проте після відкриття переговорів про вступ розпочнеться "набагато більше роботи".