"Була команда прибрати охорону". Ексрадник Назарбаєва заявив про "страшний злочин" спецслужб Казахстану
"Національна зрада та змова полягають у тому, що протягом кількох років, виявляється, існували тренувальні табори [нібито терористів]. Комітет національної безпеки, який періодично знешкоджував ту чи іншу групу, про численні тренувальні табори, створені в горах, мовчав. Це страшний державний злочин", – сказав Єртисбаєв.
Він стверджує, що має "ексклюзивну інформацію" про події в Алмати, і пов'язав її з Комітетом національної безпеки (КНБ).
"За 40 хвилин до нападу на аеропорт було дано команду повністю прибрати оточення й охорону. Ви можете собі уявити, щоб будівлю департаменту КНБ, найбільш режимну й охоронювану будівлю в Алмати, легко захопили терористи? Це могло статися тільки за прямого потурання тих людей, які мають відповідати за національну безпеку країни", – вважає Єртисбаєв.
Він припускає, що те, що відбувається, пов'язане з бажанням усунути від влади президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва.
Контекст:
Мітинги в Казахстані почалися 2 січня, коли сотні жителів Жанаозена, нафтового міста в Мангістауській області, вийшли до будівлі акімату із протестом проти підвищення цін на автомобільний газ. Надалі протести почалися й у інших містах, зокрема в Уральську, Атирау, Актобе, Алмати, Нур-Султані.
4 січня протести переросли в заворушення та сутички мітингувальників із правоохоронцями. В Алмати протестувальники увірвалися в мерію , після чого там почалася пожежа. Повідомляли також про захоплення аеропорту в місті. Пізніше влада оголосила про його звільнення від протестувальників.
5 січня Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин і дизель та усунув Назарбаєва з посади голови Ради безпеки Казахстану. Незважаючи на це, протести у країні тривають.
5 січня на всій території Казахстану введено режим надзвичайного стану. У країні на тлі акцій протесту вимикали інтернет.
Увечері 5 січня Токаєв заявив про "терористичну загрозу" в Казахстані та попросив допомоги у країн Організації Договору про колективну безпеку, куди, окрім Казахстану, входять Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Росія та Таджикистан. Тог самого дня на засіданні ради колективної безпеки ОДКБ було ухвалено рішення скерувати до Казахстану миротворчі сили. Вони вже "розпочали виконання завдань" у цій країні. Загалом від ОДКБ до Казахстану буде скеровано 2,5 тис. військових із країн – членів організації, заявив її генсек Станіслав Зась.
Увечері 6 січня казахстанські силовики заявили, що звільнили центр Алмати від протестувальників, ЗМІ повідомляли, що по людях, які стояли на площі, відкрили вогонь, були вбиті та поранені.
У МВС Казахстану 6 січня заявили, що під час протестів було вбито 18 силовиків, також постраждали 748 співробітників органів внутрішніх справ та військовослужбовців Нацгвардії.
За даними МВС Казахстану, унаслідок спецоперацій силовиків було вбито 26 мітингувальників, ще 18 дістали поранення. Влада повідомила про затримання 3,8 тис. осіб.
Токаєв 7 січня заявив, що дозволив силовикам без попередження стріляти на ураження по протестувальниках.