"Ми можемо подбати про те й інше". Байден заявив, що США й далі одночасно допомагатимуть Україні та Ізраїлю
США можуть забезпечити військову допомогу Україні та Ізраїлю без шкоди власній безпеці навіть за умов бюджетної кризи. Про це глава Білого дому Джо Байден сказав 15 жовтня у програмі "60 хвилин" на CBS.
Він підтримав думку журналіста Скотта Пеллі, що конфлікт між республіканцями та демократами, який призвів до змін у бюджеті й затримки його ухвалення, "підсилює небезпеку у світі". Але не погодився з тим, що війни в Ізраїлі та в Україні – це більше, ніж США можуть узяти на себе одночасно.
"Заради бога, ми – Сполучені Штати Америки, наймогутніша нація в історії... не у світі, в історії світу. В історії всього світу. Ми можемо подбати про те й інше і водночас зберегти нашу спільну міжнародну оборону", – заявив Байден.
На його думку, воєнні дії в Україні та Ізраїлі стосуються безпеки американських громадян.
"У більшості випадків вони пов'язані. Наприклад, в Україні однією з моїх цілей було не допустити, щоб [президент країни-агресора Росії Володимир] Путін, який скоїв воєнні злочини, зміг окупувати незалежну країну, яка межує із союзниками по НАТО і перебуває на кордоні з РФ. Уявіть собі, що станеться зараз, якщо йому це вдасться. Чи знаєте ви хоч одну велику війну в Європі, у яку ми не були б втягнуті? Ми не хочемо, щоб це сталося. Ми хочемо бути впевненими, що ці демократії збережуться. І Україна має вирішальне значення для того, щоб це сталося", – зазначив глава Білого дому.
Контекст:
США на тлі російської агресії надають Україні військову, фінансову і гуманітарну допомогу. Як зазначали в Пентагоні, США виділили понад $44,5 млрд допомоги Україні у сфері безпеки від початку правління адміністрації президента Джо Байдена, зокрема понад $43,9 млрд від початку широкомасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року.
Ізраїль із 7 жовтня протидіє нападу бойовиків палестинського терористичного угруповання ХАМАС, які здійснили масований ракетний обстріл південних і центральних районів Ізраїлю, вторглися на територію країни й захопили в полон заручників. Ізраїль у відповідь розпочав контртерористичну операцію. 9 жовтня армія Ізраїлю повідомила, що повернула контроль над усіма містами на кордоні із сектором Гази, а прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що ЦАХАЛ ліквідував сотні терористів, але на цьому не зупиниться і перетворить на руїни "будь-яке місце, де діє ХАМАС".
Про те, що Білий дім хоче об'єднати в один запит до Конгресу допомогу Україні та Ізраїлю, сподіваючись, що це збільшить шанси на схвалення допомоги Києву, повідомляло 9 жовтня The Washington Post із посиланням на джерела.
Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван в інтерв'ю програмі Face the Nation телекомпанії CBS 15 жовтня повідомив, що новий пакет військової допомоги США для Ізраїлю та України, у разі його затвердження Конгресом США, перевищуватиме $2 млрд.