"Паніка, багато хто хоче виїхати". У мінпраці Таджикистану зафіксували відтік трудових мігрантів із РФ після теракту у Crocus City Hall
Громадяни Таджикистану почали масово виїжджати із країни-агресора РФ після теракту в підмосковному концертному залі Crocus City Hall. Про це 30 березня повідомили в міністерстві праці, міграції та зайнятості населення Таджикистану, пише російське пропагандистське агентство ТАСС.
"Багато дзвінків дуже. Це, найімовірніше, не так скарги на утиски, як побоювання наших громадян, паніка, багато хто хоче виїхати. Ми зараз відстежуємо ситуацію, у нас приїжджає [до Таджикистану] більше, ніж їде", – розповіла заступниця глави відомства Шахноза Нодірі.
Міністерство праці Таджикистану очікує, що відтік мігрантів із Росії буде тимчасовим. За даними відомства, 2023 року із 652 тис. трудових мігрантів у РФ поїхало понад 627 тис. осіб.
Reuters із посиланням на джерело в органах безпеки Таджикистану написало, що у країні цього тижня затримали дев'ятьох осіб, підозрюваних у причетності до теракту у Crocus City Hall, а також у зв'язках із угрупованням "Ісламська держава", яке взяло на себе відповідальність за стрілянину.
Як підкреслила "Медуза", у РФ силовики посилили перевірки людей зі "східною зовнішністю" після теракту у Crocus City Hall. Глави таджицьких діаспор рекомендували своїм співгромадянам не виходити з дому вечорами й не відвідувати масові заходи. Багато мігрантів зіткнулися з погрозами. Навіть представники російської влади зазначали, що є "заклики до погромів і самосудів" після теракту.
Контекст:
22 березня у Crocus City Hall у Красногорську Московської області перед концертом гурту "Пикник" сталася стрілянина. За інформацією пропагандистських ЗМІ, у партер концертного залу увірвалися люди в камуфляжі й почали стрілянину з автоматичної зброї. У будівлі спалахнула пожежа (імовірно, її влаштували нападники). Вогонь удалося загасити лише ввечері 23 березня. За офіційними даними, через стрілянину й пожежу загинуло не менше ніж 139 людей.
Відповідальність за теракт узяло на себе терористичне угруповання ІДІЛ, воно опублікувало фотографії нападників і відео, зроблене ними під час нападу, на якому видно, як вони стріляють у людей, а декому перерізають горло. У США заявили, що вважають саме ІДІЛ організатором теракту в Підмосков'ї, що не бачать жодних ознак причетності до цього України й що передавали Росії розвіддані про ймовірну підготовку ісламістами нападів у Росії.
23 березня у Брянській області РФ затримали чотирьох осіб за підозрою у скоєнні теракту. Це уродженці Таджикистану, які працювали в Росії, повідомив "Коммерсантъ".
Водночас російська влада і пропагандисти намагаються довести, що в цій історії нібито є такий собі "український слід". Зокрема, стверджують, що затримання підозрюваних у злочині відбулося "неподалік кордону з Україною" (насправді, як з'ясувала "Медуза", "неподалік" – це за 140 км) і що для них нібито підготували "вікно" з українського боку кордону. Але посол Білорусі в Росії Дмитро Крутой заявив, що білоруські спецслужби допомагали Росії затримати підозрюваних і "не дати втекти терористам через наш спільний кордон". У військовій розвідці України наголосили, що ця заява посла фактично нівелювала заяви російської влади про те, що підозрювані в нападі прямували в бік українського кордону.
24 березня чотирьох підозрюваних у теракті суд у РФ відправив під арешт.
26 березня Центр нацспротиву, створений Силами спеціальних операцій ЗСУ, поінформував, що росіяни розпочали перевірку громадян Таджикистану на тимчасово окупованих територіях України через теракт у Підмосков'ї.