Прем'єри країн Балтії закликали розширити санкції проти Білорусі через нелегальних мігрантів

На кордоні з Білоруссю 2021 року литовські прикордонники затримали 4110 мігрантів
Фото: Valstybės sienos apsaugos tarnyba / Facebook
Прем'єр-міністри Литви, Естонії і Латвії Інгріда Шимоніте, Кая Каллас і Кріш'яніс Каріньш рішуче засудили спроби влади Білорусі "використовувати нелегальну міграцію для політичного тиску на Європейський союз і його держави-члени". Про це йдеться у спільній заяві глав урядів країн Балтії, опублікованій на сайті уряду Литви 6 серпня.

Прем'єри трьох країн зазначили, що погіршення ситуації на кордоні ЄС вимагає "швидкої, жорсткої і рішучої" відповіді "білоруському режиму", а також активізації дипломатичної, фінансової і технічної підтримки Литви з боку інститутів Євросоюзу.

"Ми закликаємо Раду ЄС та наших партнерів розширити індивідуальні та секторальні санкції щодо білоруського режиму, а також ввести новий режим санкцій щодо всіх сторін, залучених у спонсороване державою використання незаконних міграційних потоків, – ідеться в заяві. – Ми працюємо в тісній взаємодії з нашими партнерами, щоб боротися з незаконним потоком мігрантів, зупинити контрабанду людей, зламати бізнес-модель контрабандистів і перешкоджати тому, щоб люди ставали інструментами в гібридній атаці Олександра Лукашенка [який вважає себе президентом республіки] на ЄС".

За даними Служби охорони державного кордону Литви станом на 5 серпня, на кордоні з Білоруссю цьогоріч литовські прикордонники затримали 4110 мігрантів.

Контекст:

У Литві вважають, що Лукашенко навмисно послабив контроль над кордоном зі свого боку. У міноборони Литви заявляли, що Білорусь інструктує нелегалів на кордоні. Шимоніте стверджувала, що перевезенням мігрантів займаються легальні білоруські компанії, які спеціалізуються на туристичному бізнесі. МВС Литви 3 серпня повідомило, що в Литві виявили групу нелегалів у супроводі автомобіля, який використовують у Держприкордонкомітеті Білорусі.

У зв'язку зі зростанням напливу нелегальних мігрантів уряд Литви 2 липня оголосив надзвичайну ситуацію. 13 липня литовський Сейм офіційно визнав наплив мігрантів із Білорусі гібридною агресією, а 3 серпня Литва почала повертати в Білорусь нелегалів. Поки жодному іноземцю в Литві притулку не надали.

Єврокомісія допоможе Литві подолати міграційну кризу, яка виникла на кордоні з Білоруссю. Про це 2 липня заявляла глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Для контролю кордону з Білоруссю ЄС спрямував до Литви прикордонні патрулі і вертольоти.

Через наплив мігрантів Литва запропонує Євросоюзу ввести нові санкції проти Білорусі, заявив 12 липня глава МЗС країни Габріелюс Ландсбергіс. За його словами, "використання мігрантів як зброї проти країн ЄС навіть цинічніше, ніж викрадення літака Ryanair".

Польща 21 липня заявила про доправлення гуманітарної допомоги Литві у зв'язку зі складною ситуацією через наплив мігрантів через Білорусь. Допомогу Литві у вигляді колючого дроту і загороджувального дроту вирішили надати Україна та Естонія.

На тлі напливу мігрантів із Білорусі у МВС Литви запропонували ввести надзвичайний стан у прикордонних самоврядуваннях, а Служба охорони держкордону планує обладнати 508 км чотириметрового паркану з колючим дротом на литовсько-білоруському кордоні.