Президентка Грузії помилувала єдиного активіста, засудженого за торішній протест проти законопроєкту про "іноагентів". Він вийшов із в'язниці

Григоріадіс заявив, що сьогодні ж відновить протест
Фото: Tbilisi life / Telegram

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі скористалася правом помилування стосовно активіста Лазаре Григоріадіса, засудженого до дев'яти років після антиурядового протесту в березні 2023 року. Про це 24 квітня повідомила її адміністрація.

"Президентка Грузії видала акт про помилування Лазаре Григоріадіса", – ідеться в короткій заяві, опублікованій на сайті глави держави.

Сьогодні ж 22-річний чоловік покинув Глданську в'язницю, повідомляє Tbilisi life. На виході він сказав журналістам, що продовжить боротьбу проти законопроєкту про "іноагентів" і ввечері вийде на мітинг.

12 квітня Тбіліський міський суд засудив Григоріадіса до дев'яти років позбавлення волі, повідомляла "Русская служба ВВС". Розгляд справи тривав приблизно рік, його визнали винним за двома статтями Кримінального кодексу (посягання на здоров'я поліцейського і знищення чужої речі через підпал).

Григоріадіс – єдиний із протестувальників, хто дістав кримінальне покарання за участь у торішній акції проти законопроєкту про "іноагентів". У день оголошення вироку Зурабішвілі попередила, що помилує його.

Контекст:

Уперше аналогічний російському законопроєкт про "іноагентів" влада Грузії ініціювала в березні 2023 року. Проти були опозиція, представники ЗМІ й неурядові організації, вони вимагали його відкликання. Проєкт також критикували ЄС і США. Зурабішвілі висловила повну підтримку мітингувальникам і пообіцяла накласти на закон вето.

У Тбілісі й регіонах розпочалися протести. За два дні акцій 7–8 березня затримали 133 протестувальників, пізніше поліція відпустила 132 із них. 10 березня парламент проголосував за зняття законопроєкту з розгляду.

3 квітня 2024 року керівна партія "Грузинська мрія" повторно внесла на розгляд законопроєкт про "іноагентів". Один із лідерів партії Мамука Мдінарадзе заявив, що документ нібито відповідає європейським стандартам. Його знову розкритикували в ЄС і США, але похвалили у Росії.

15 квітня парламент Грузії почав розглядати скандальний законопроєкт. Це знову спровокувало масові акції протесту. Пори це, 17 квітня парламент ухвалив законопроєкт у першому читанні.