"США більше не мають бути "тупими". Трамп закликав Сенат не надавати допомогу Україні й іншим країнам безплатно

Трамп заявив, що США мають перестати надавати безоплатну допомогу іншим країнам – лише кредити
Фото: EPA

Колишній президент США Дональд Трамп закликав не надавати фінансову допомогу США для України та інших країн у вигляді "подарунку" на умовах, які не передбачають повернення коштів. Про це Трамп заявив у заснованій ним же соціальній мережі Truth Social 10 лютого на тлі розгляду Сенатом США законопроєкту про виділення пакету допомоги на $95 млрд для України, Ізраїлю і Тайваню.

За словами Трампа, США не мають надавати фінансову допомогу жодній країні, "якщо цього тільки не роблять у вигляді позики".

"Із цього моменту, ви чуєте, Сенате США, жодних грошей у формі допомоги не мають надавати будь-якій країні, якщо це просто подарунок, а не зроблено як кредит", – написав він.

Експрезидент припустив, що цей кредит може бути "на надзвичайно гарних умовах", наприклад, без відсотків і на необмежений строк, але все ж таки – кредит, а не безоплатна допомога.

"Угода має бути такою, що якщо країна, якій ми допомагаємо, колись у майбутньому повстане проти нас або розбагатіє, кредит буде виплачено і гроші повернуться", – вважає Трамп.

Він наголосив, що США ніколи більше не мають давати грошей "без надії на повернення або без умов".

"Сполучені Штати Америки більше не мають бути "тупими", – підсумував експрезидент.

Видання The Hill 10 лютого писало, що цю саму тезу Трамп озвучив на передвиборчому мітингу у штаті Південна Кароліна в межах підготовки до праймеріз Республіканської партії.

"Вони хочуть, щоб ми дали майже $100 млрд кільком країнам. Чому ми маємо робити це? Якщо ви таке робите, дайте їм не просто $100 млрд, дайте їм ці гроші у вигляді позики", – наголосив він.

Контекст:

США, за даними Пентагону станом на 27 грудня 2023 року, за час роботи адміністрації президента Джо Байдена виділили понад $44,9 млрд на допомогу безпеці України, зокрема $44,2 млрд – із початку повномасштабної війни країни-агресора Росії проти України.

20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.

Розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю над міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. 5 лютого Сенат США презентував документ, у ньому загальна сума коштів, котрі виділяють, становила $118 млрд, із них Україні було передбачено $60 млрд. Але в підсумку частина республіканців назвала двопартійну угоду "мертвою" і заявила, що шансів ухвалити цей законопроєкт немає. Саботувати угоду республіканців закликав і експрезидент Дональд Трамп, він сказав, що США потрібен окремий законопроєкт про кордон та імміграцію і він не має бути прив'язаним до іноземної допомоги в жодному вигляді.

Байден розкритикував Трампа, заявив, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати. Президент США закликав Конгрес схвалити допомогу Україні, необхідну для протистояння російській агресії. "Якщо ми не зупинимо апетитів [президента країни-агресора РФ Володимира] Путіна щодо влади й контролю над Україною, він не обмежиться лише Україною. І витрати для США, наших партнерів і союзників зростуть", – попередив глава Білого дому.

8 лютого Сенат США проголосував за розгляд окремого законопроєкту про допомогу Україні, Ізраїлю без угоди про міграційну реформу та безпеку кордону.