Суд у Франції остаточно відмовив в екстрадиції Жеваго в Україну. В Офісі генпрокурора прокоментували

Суд касаційної інстанції залишив чинним рішення Апеляційного суду Шамбері щодо відмови в задоволенні запиту про видачу Україні Жеваго, зазначили в ОГП
Фото: latifundist.com

Суд у Франції 10 листопада відхилив апеляцію української сторони, відмовивши в екстрадиції колишнього народного депутата, мільярдера Костянтина Жеваго, якого звинувачують у розтраті грошей у справі банку "Фінанси та кредит". Про це написало Reuters із посиланням на рішення суду.

У ньому йдеться, що "держава-подавець [Україна] не в змозі гарантувати, що пана Жеваго судитиме суд, який може забезпечити основні процесуальні гарантії та захист прав захисту".

В Офісі генпрокурора України зазначили в Telegram, що за інформацією французької сторони, суд касаційної інстанції залишив чинним рішення Апеляційного суду міста Шамбері про відмову в задоволенні запиту про видачу Україні колишнього народного депутата, який перебуває на території Франції.

"Рішення Апеляційного суду Шамбері було обґрунтовано тим, що Україна, перебуваючи у стані війни, була змушена відступити від виконання обов'язків за міжнародними договорами, у тому числі щодо права на справедливий судовий розгляд і права на захист, і не може, на думку суду, гарантувати, що особа постане перед судом, який забезпечує основні процесуальні гарантії та право на захист, яких дотримується Французька Республіка", – ідеться в повідомленні.

В ОГП нагадали, що стосовно Жеваго детективи НАБУ під процесуальним керівництвом САП здійснюють ще одне розслідування – за підозрою в наданні неправомірної вигоди голові та суддям Верховного Суду України.

28 липня французька сторона вручила екснардепу повідомлення про підозру в цьому провадженні, зазначили в Офісі генпрокурора.

"Українські слідчі та прокурори продовжують взаємодіяти з компетентними органами Франції в рамках міжнародно-правового співробітництва", – ідеться в повідомленні.

У пресслужбі Жеваго заявили, що Верховний суд Франції поставив крапку у справі про екстрадицію бізнесмена і зняв із нього всі обмеження, які існували, написала "Економічна правда".

Контекст:

У серпні 2019 року співробітники ДБР оголосили про підозру двом топменеджерам банку Жеваго "Фінанси та кредит" у справі про розтрату 2,5 млрд грн. Цей банк заснували 1990 року і він входив до десятки найбільших в Україні. У 2015 році у банку відкликали ліцензію й розпочали його ліквідацію.

У липні 2021 року правоохоронці оголосили Жеваго в міжнародний розшук. 27 вересня 2022-го йому заочно оголосили про підозру в розтраті й відмиванні грошей. 1 жовтня Шевченківський районний суд Києва задовольнив позов Національного банку України про стягнення із Жеваго 1,539 млрд грн задля погашення заборгованості банку за надані раніше кредити рефінансування.

27 грудня 2022 року стало відомо про затримання Жеваго в одному з готелів Куршевелю. 28 грудня суд французького міста Шамбері обрав йому запобіжний захід у вигляді екстрадиційного арешту, 5 січня 2023 року суд погодився випустити Жеваго під заставу €1 млн за умови, що він здасть паспорти і буде відмічатися в поліції тричі на тиждень.

30 березня слідча палата Апеляційного суду міста Шамбері відмовила українській стороні в екстрадиції Жеваго.

Як вказали в Держбюро, прокурор Франції планував подання апеляційної скарги на вказане рішення, водночас Жеваго тоді продовжили дію строку раніше обраного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.