Суд у Росії заочно призначив Гордону 14 років колонії за заклики вбити Путіна й Лукашенка

За даними ЗМІ, справу проти Гордона росіяни порушили за висловлювання стосовно РФ та її влади
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

1 липня 2-й Західний окружний військовий суд у столиці країни-агресора Росії Москві заочно засудив до 14 років позбавлення волі українського журналіста, засновника видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона. Про це повідомляє видання SOTAvision.

"Українського журналіста визнали винним у публічних закликах до тероризму, військових "фейках" та у розпалюванні ненависті або ворожнечі за заклик до ядерних ударів по РФ", – ідеться в повідомленні.

Держобвинувачення просило суд призначити Гордону саме 14 років позбавлення волі.

Суддя Роман Кіфоренко оголосив: "за сукупністю" призначити Гордону покарання у вигляді позбавлення волі строком на 14 років, із відбуванням перших трьох років у в'язниці, а решти строку – у колонії загального режиму. Вирок набуде чинності "після затримання Гордона на території РФ або екстрадиції до РФ", пише ТАСС.

Російський суд заборонив журналісту адмініструвати інтернет-ресурси на строк до трьох років.

Претензії до Гордона в російських силовиків виникли після того, як він у трьох своїх YouTube-відеороликах, розміщених у березні 2022 року, поширив нібито недостовірні відомості про дії російських окупантів під час їхнього вторгнення в Україну, а також закликав президента США Джо Байдена завдати ядерного удару по країні-агресору Росії.

ТАСС зазначало, що справу стосовно Гордона порушили через його заклики вбити нелегітимних президентів Росії та Білорусі Володимира Путіна й Олександра Лукашенка.

Журналіста обвинувачують у закликах до розв'язання агресивної війни (ч. 2 ст. 354 Кримінального кодексу РФ), йому інкримінують два епізоди публічних закликів до виправдання тероризму (ч. 2 ст. 205.2 КК РФ), розпалювання ненависті з погрозою застосування насильства (п. "а" ч. 2 ст. 282 КК РФ) і два епізоди поширення "фейків" про армію країни-агресора РФ "із мотивів політичної ненависті" (п. "д" ч. 2 ст. 207.3 КК РФ), писала "Медиазона". Прокуратура РФ на початку червня оголосила про передання до суду справи за цими обвинуваченнями проти Гордона.

Контекст:

У березні 2022 року Слідком РФ повідомив, що порушив проти журналіста першу кримінальну справу за трьома статтями Кримінального кодексу РФ: ст. 354, 282 і 207.3. У липні стало відомо, що в цій справі МВС Росії оголосило Гордона в розшук, того самого місяця журналіста в РФ заочно заарештували (інформацію про арешт опублікували на сайті Басманного районного суду Москви, але саму постанову суду засекретили). У січні 2024 року проти Гордона порушили другу кримінальну справу, джерело російського пропагандистського агентства "РИА Новости" повідомило, що її відкрили за ст. 205.2 Кримінального кодексу РФ про публічні заклики до терористичної діяльності, журналіста повторно оголосили в розшук.

Окрім цього, із 2022 року в РФ він перебуває в переліку організацій і фізичних осіб, яких вважають причетними до екстремістської діяльності або тероризму, і в реєстрі "іноземних агентів"ін став першим громадянином України в цьому списку).

Після відкриття першої кримінальної справи глава Слідкому РФ Олександр Бастрикін доручив перевірити зміст книжок Гордона, їх почали знімати з продажу. Сам журналіст зазначив, що взагалі був здивований, дізнавшись, що його книжки продають у Росії.

Коментуючи кримінальне переслідування у РФ, Гордон сказав, що він багато років послідовно бореться проти "кремлівської банди на чолі з головним фашистом фашистської держави Володимиром Путіним". Журналіст нагадав, що РФ із 2014 року веде війну з Україною й "сіє довкола смерть" і він розповідає про це своїй багатомільйонній аудиторії. 2022 року Гордон подав позов проти Росії до Європейського суду із прав людини. Він попросив ЄСПЛ визнати неправомірним його кримінальне переслідування в РФ "за прямі, правдиві висловлювання про агресію Росії проти України".