У Казахстані затримали групу чиновників, включно із заступником міністра енергетики – їх вважають винними у підвищенні цін на газ

Суд заарештував Карагаєва на два місяці
Фото: primeminister.kz
У Казахстані затримали групу чиновників, котрих вважають винними у підвищенні цін на скраплений газ у Мангістауській області, через яке почалися протести у країні. Про це 15 січня повідомила  пресслужба Агентства з фінмоніторингу республіки.

"Слідчо-оперативна група територіального департаменту Агентства з фінансового моніторингу у Мангістауській області затримала віцеміністра енергетики Республіки Казахстан Жумабая Карагаєва, керівників електронних торговельних майданчиків та осіб, причетних до необґрунтованого підвищення цін на скраплений нафтовий газ у Мангістауській області" – ідеться в повідомленні.

Суд заарештував Карагаєва на два місяці.

"Розслідування триває. Інша інформація не підлягає розголошенню на користь слідства", – додали у пресслужбі.

15 січня Карагаєва також звільнили з посади заступника міністра, повідомила пресслужба прем'єр-міністра країни. Він обіймав посаду із грудня 2019 року.

Контекст:

У перші дні січня Казахстан охопили масові протести. Акції, що розпочалися як локальні мітинги проти підвищення цін на скраплений газ, набули загальнонаціонального та політичного характеру. Однією з вимог протестувальників було повне усунення від влади першого президента країни Нурсултана Назарбаєва. Невдовзі протести переросли в заворушення і сутички мітингувальників із правоохоронцями.

5 січня Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин та дизельне паливо й усунув Назарбаєва з посади голови Ради безпеки Казахстану. Попри це протести в країні тривали.

5 січня на всій території Казахстану ввели режим надзвичайного стану, який діє до 19 січня. У країні на тлі акцій протесту вимикали інтернет.

Увечері 5 січня Токаєв заявив про "терористичну загрозу" у зв'язку з протестами та попросив допомоги у країн Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), куди, окрім Казахстану, входять Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Таджикистан та Росія.

Того самого дня на засіданні ради колективної безпеки ОДКБ ухвалили рішення скерувати до Казахстану миротворчі сили. Незабаром вони "розпочали виконання завдань" у цій країні. Сили ОДКБ очолив командувач повітряно-десантних військ РФ Андрій Сердюков, який керував окупацією Криму.

Токаєв 11 січня заявив, що місію ОДКБ у Казахстані успішно завершено. 13 січня у міноборони РФ повідомили, що військові з країн ОДКБ почали покидати Казахстан, виведення військ планують завершити 19 січня.

15 січня Генпрокуратура Казахстану заявила про щонайменше 225 загиблих під час протестних подій у країні в січні.