Влада Італії дозволила власнику відремонтувати заарештовану "яхту Путіна". "Шехерезада" під арештом уже 15 місяців – Financial Times
Влада Італії дозволила анонімному власнику яхти "Шехерезада", яку ЗМІ приписували президенту країни-окупанта Росії Володимирові Путіну, оплачувати обслуговування й утримання судна, а також виконати його реконструкцію. Про це 7 серпня пише Financial Times (новина доступна за платною підпискою, її цитує українське видання "Главком").
Ремонт підсанкційної яхти відбувається за місцем її арешту – в Італії. FT з'ясувало, що роботи з реконструкції виконує італійська компанія Italian Sea Group. Власник оплачує роботу й обслуговування, проте подробиці, зокрема його особа, залишаються в таємниці.
Агентство державного майна Італії, яке займається управлінням конфіскованими активами, підтвердило свою згоду на оплату неназваним власником судна "робіт з обслуговування", але відмовилося надавати виданню подробиці, назвавши інформацію про заморожені активи засекреченою.
Судно перебуває в італійському порту під арештом уже 15 місяців, нагадує Financial Times.
Видання зазначає, що на утримання російських яхт у всьому світі витрачають мільйони доларів щорічно. Італія заблокувала одразу чотири судна, зокрема "Шехерезаду". За даними Агентства держмайна країни, на обслуговування цих яхт протягом року витратили $40 млн, тому влада Італії погодилася дозволити власнику "яхти Путіна" оплатити її утримання і ремонт.
Розслідувальний центр "Досье" 7 вересня 2022 року опублікував матеріал, у якому стверджують, що будівництво яхти "Шехерезада" коштувало €583 млн, вона була подарунком Путіну на Новий рік від російських олігархів.
Центр "Досье" повідомляв, що після арешту "Шехерезади" в Італії у травні 2022 року про право власності на судно в листі до італійської влади заявив колишній президент "Роснефти" Едуард Худайнатов. Як з'ясували розслідувачі, на бізнесмена записано ще дві яхти, які приписують російському мільярдеру Сулейману Керимову, який перебуває під санкціями, і голові ради директорів компанії "Роснефть" Ігорю Сєчину.
У "Досье" водночас стверджують, що Худайнатов "не настільки багатий", щоб володіти цими яхтами. Як зазначають у розслідуванні, бізнесмен виконує функції підставної особи для Путіна та людей із його оточення, на нього записують дорогі судна.
Контекст:
За даними The New York Times, вартість "Шехерезади" – $700 млн. Згідно з інформацією NYT, "Шехерезада" плавала в Сочі влітку 2020-го і 2021 року, коли в період пандемії коронавірусу Путін проводив там багато часу.
Окрім того, про те, що яхту призначено для Путіна, заявляв, за даними видання, один із членів екіпажу. Відомо, що в екіпаж судна входять співробітники Федеральної служби охорони (це з'ясувала команда російського опозиціонера Олексія Навального).
У березні розслідувачі виявили в Путіна ще одну яхту – Nega, яку президент РФ використовує для подорожей північчю Росії.
Загалом у президента РФ щонайменше шість яхт, повідомив "Полігон". Окрім "Шехерезада" і Nega, це 82-метрова яхта Graceful вартістю $100 млн, пришвартована в Калінінграді; 57-метрова Olympia вартістю $37 млн, подарована бізнесменом Романом Абрамовичем; 54-метрова яхта "Чайка" вартістю €30 млн; 46-метрова Shellest вартістю $23,9 млн, призначена для поїздок до мису Ідокопас на узбережжі Чорного моря, де розташований палац Путіна.
140-метрову яхту "Шехерезада", яка ходить під прапором Кайманових Островів, влада Італії заарештувала 5 травня 2022 року в порту Маріна-ді-Каррара в Тоскані. У межах санкцій із лютого було заарештовано також яхти багатьох російських бізнесменів, наближених до президента РФ.
7 вересня Путін заявив, що арешт яхт стане для російських олігархів "уроком". За його словами, якби бізнесмени тримали свої "човни" в Росії, то від введення санкцій "нічого б не втратили".