Зеленський зустрівся з Георгієвою і подякував за новий транш. У МВФ назвали зростання ВВП України в умовах війни "неймовірним"

Зеленський і Георгієва докладно зупинилися на обговоренні можливих шляхів зовнішнього фінансування України у 2024 році
Фото: president.gov.ua

Під час робочого візиту у США президент України Володимир Зеленський зустрівся з директоркою-розпорядницею Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою. Про це глава Української держави повідомив 11 грудня в Telegram.

За словами Зеленського, під час зустрічі вони з Георгієвою обговорили "дуже конкретні речі", зокрема перегляд програми довгострокового фінансування для України й подальшу співпрацю заради стійкості й посилення нашої країни.

"Важливе рішення про виділення Україні траншу обсягом $900 млн. Дякую за підтримку України й відзначення успіхів нашої держави, наших людей. У час війни ми реалізовуємо реформи, які зміцнюють наші інституції і працюємо разом із партнерами, щоб давати більше економічних можливостей нашим людям", – написав Зеленський.

Зі свого боку Георгієва, яку цитує пресслужба президента України, наголосила, що Фонд пишається тим, чого досягла Україна в цих складних обставинах.

"Україна має чудові показники. Ми прогнозуємо зростання ВВП України цього року до 4,5%. У третьому кварталі поточного року ВВП зріс на 9,3% порівняно із третім кварталом 2022 року, що просто неймовірно. Інфляція в листопаді різко впала до 5,1%, що є мрією для багатьох країн, які не перебувають у стані війни", – сказала директорка-розпорядниця МВФ.

На думку Зеленського, додатковий позитивний вплив на економіку мало розблокування Україною цивільного судноплавства в Чорному морі й функціонування "зернового коридору".

Під час зустрічі звернули увагу на реалізацію Фондом програми довгострокового фінансування для України на суму $15,6 млрд, зазначили в Офісі президента України.

Сторони докладно зупинилися на обговоренні можливих шляхів зовнішнього фінансування України у 2024 році й подальших спільних кроках щодо мобілізації фінансової підтримки країни міжнародними партнерами.

Глава Української держави й директорка МВФ торкнулися питань євроінтеграції України. Зеленський заявив, що країна виконала всі необхідні рекомендації.

Окрім того, відбувся обмін думками щодо необхідності розроблення дієвого механізму використання заморожених російських активів на користь України, зокрема, як джерел альтернативної бюджетної підтримки й інвестицій з метою відновлення країни.

Контекст:

Виконавча рада МВФ затвердила нову програму фінансування України на $15,6 млрд 31 березня. Вона є частиною великого пакету підтримки України міжнародними партнерами загальною вартістю $115 млрд. Перший транш за цією програмою ($2,7 млрд) МВФ переказав Україні 3 квітня.

Чотирирічна програма має два етапи. Перший, розрахований на 2023–2024 роки, спрямований на виконання бюджетних показників і посилення мобілізації доходів. Для цього знадобляться підтримка валютних резервів і сприяння довгостроковій фінансовій стійкості. Також влада України зобов'язується продовжувати реформи й боротьбу з корупцією. Другий етап буде спрямовано на закріплення макроекономічної стабільності, підтримку повоєнної реконструкції і прискорення вступу України до Європейського союзу.

29 червня МВФ схвалив негайне виділення Україні другого траншу в розмірі $890 млн за програмою розширеного фінансування EFF.

У червні глава місії МВФ в Україні Гевін Грей заявляв, що Фонд очікує від Києва законодавчих змін, спрямованих на боротьбу з корупцією.

Наприкінці вересня стало відомо, що МВФ почав технічні переговори з урядом України.

2 листопада прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що МВФ готує місію для другого перегляду програми розширеного фінансування, що дасть можливість залучити наступний транш допомоги в розмірі приблизно $900 млн.