Вітовська висловилася щодо скандальної заяви Фаріон про українських захисників

Вітовська: Військовим нема коли зараз сідати за підручники
Фото: Ірма Вітовська-Ванца / Facebook

Українська акторка Ірма Вітовська вважає, що українським військовим зараз ніколи сідати за підручники, щоб вивчати українську мову. Про це вона заявила в інтерв'ю, яке 7 грудня опублікували на YouTube-каналі української журналістки Аліни Доротюк.

Таку думку вона висловила, коментуючи скандал за участю мовознавиці Ірини Фаріон.

"Ви заговорили за срачі. Власне, Ірина Фаріон. Звільнення. Як ви реагуєте?" – запитала в артистки Доротюк.

"Ірина Фаріон… Є люди, які або свідомо це роблять, або їх всліпу використовують чи включають у певний момент подразниками. Можливо, це свідомий вибір, можливо, розуміли, що така реакція буде, не можу сказати. Це хай розбираються органи і люди, які ближче знають пані Ірину Фаріон. Я можу сказати таке – питання української мови стоїть сьогодні ребром. Ви знаєте мою позицію: мова – це безпека. Вони прийшли по своє. Для нас російська мова всередині українців була образливою, що вона досі панує. Ми відчували себе не у своїй хаті, бо українська мова завжди була понівечена, зґвалтована, нам хотілося швидше пройти українізацію, – заявила акторка. – Але подивіться опір багатьох регіонів сходу й півдня, які відповіли, що вони є українцями, незважаючи на російськомовність усередині. Вони ще не пройшли цей шлях українізуватися, але вони на шляху".

Акторка також виступила на захист українських військових, котрі розмовляють російською.

"Військовим нема коли зараз сідати за підручники. Усі військові, яких я опитала і знаю, – усі за те, щоб повернутися в українськомовний простір українськомовної України. Ну, можливо, є винятки, яким усе одно, – не задумуються зараз", – зазначила Вітовська.

Вона наголосила, що завдання людей у тилу – змінювати країну зсередини.

"Мова – це інструмент відмінності, ідентичності. Це як прапор, гімн, герб. Вибачте, це так", – резюмувала вона.

Контекст:

Фаріон заявила 5 листопада в ефірі програми "5 каналу" "Рандеву з Яніною Соколовою", що такої категорії, як "російськомовне населення України", немає. На запитання ведучої про російськомовних бійців бригади "Азов", які обороняли Маріуполь і далі захищають Україну від РФ, Фаріон відповіла, що в них бракує дисципліни, а отже, "це не армія, а зброд".  Вона назвала російськомовних бійців сил оборони України "москворотими биками".

Слова Фаріон викликали обурення в українців. Екснардепку різко критикували в мережі, а після її висловлювань уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до поліції та Служби безпеки України. Він зазначив, що порушення рівноправності громадян карають відповідно до ст. 161 Кримінального кодексу.

Студенти "Львівської політехніки" закликали правоохоронні органи перевірити заяви Фаріон щодо порушення статті про "образу честі й гідності військових ЗСУ".

У Міністерстві освіти та науки України заявили, що підтримують вимоги студентів не співпрацювати з людьми, які не поважають захисників і захисниць України.

Після цього Фаріон стала учасницею ще одного скандалу. Вона опублікувала скріншот електронного листа з відкритими персональними даними студента із Криму, який виступив на захист української мови. 13 листопада стало відомо, що окупанти його виявили й ним "займається" окупаційний "центр боротьби з екстремізмом" російського міністерства внутрішніх справ. Фаріон, коментуючи це, заявила, що "проти неї поширюють провокацію".

15 листопада стало відомо, що Фаріон звільнили з університету "Львівська політехніка". Це сталося після того, як Служба безпеки України відкрила проти неї кримінальну справу. Фаріон у відповідь заявила, що готує позов до суду через звільнення.