Зеленський про стеження за Bihus.info: Мені все одно, хто замовник. Малюк сказав, що розформує цей відділ СБУ

Зеленський заявив, що в історії із стеженням за журналістами розбереться слідство
Фото: ЕРА

Президент України Володимир Зеленський заявив, що його не цікавить, хто замовник незаконного прослуховування і відеозйомки представників проєкту Bihus.іnfo, якими, за даними журналістів, займався департамент захисту національної державності (ДЗНД) Служби безпеки України.

Про це він сказав 25 лютого під час пресконференції "Україна. Рік 2024", трансляцію вели в YouTube Кабінету Міністрів України.

"Мені все одно, хто замовник. [...] Слідство розбереться, хто це робив. Якщо там було замовлення", – сказав Зеленський.

Президент України нагадав, що керівника ДЗНД уже звільнили, і він не хоче розбиратися, знала ця людина про те, що відбувалося, чи ні.

"Уже розбираються самі правоохоронці. [...] Голова Служби безпеки України [Василь] Малюк сказав, що він розформує навіть і цей відділ. Це його справа", – підкреслив Зеленський.

Контекст:

16 січня в мережі з'явилося відео, де співробітники проєкту розслідувань Bihus.info, імовірно, вживають наркотики. Відео зняли на камеру, розміщену у відпочинковому комплексі, де у співробітників був корпоратив. Також у ролик потрапили записи телефонних розмов співробітників проєкту. Журналісти вважають, що за ними стежили майже рік.

Керівник проєкту Денис Бігус у відеозверненні заявив про звільнення операторів, які потрапили на відео.

Команда Bihus.info подала в Нацполіцію заяви за трьома статтями: ст. 182 (порушення недоторканності приватного життя), ст. 163 (порушення таємниці листування, телефонних розмов, кореспонденції) і ст. 171 (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).

Пізніше редакція Bihus.info з'ясувала, що 30 людей установили камери в усіх номерах, де зупинилися співробітники проєкту. У Bihus.info пообіцяли провести власне розслідування причетних до цього. 5 лютого у Bihus.info оприлюднили дані, згідно з якими до прихованої зйомки і прослуховування співробітників проєкту причетні співробітники ДЗНД СБУ.

Голова СБУ після скандалу пообіцяв "зробити все можливе, щоб кожен ЗМІ міг працювати в Україні вільно". Він також зазначив, що президент ще 31 січня звільнив за його поданням керівника ДЗНД СБУ Романа Семенченка.

У зв'язку із ситуацією одне провадження (про незаконне використання спецзасобів одержання інформації) зареєструвала СБУ, одразу чотири (усі – про порушення недоторканності приватного життя) – Нацполіція, і ще одне (про перешкоджання роботі журналістів) – ДБР.