Мирний план команди Трампа передбачає, що Київ зможе отримувати військову допомогу США, лише якщо розпочне мирні переговори з РФ – ЗМІ
План експрезидента США Дональда Трампа щодо припинення російської війни в Україні, якщо він переможе на майбутніх президентських виборах, передбачає сказати Україні, що вона отримає більше американської зброї лише в тому випадку, якщо вона вступає в мирні переговори. Про це 25 червня пише Reuters.
Водночас США попередять Москву, що будь-яка відмова від переговорів призведе до посилення американської підтримки України, розповів агентству генерал-лейтенант у відставці Кіт Келлог, один із радників Трампа з національної безпеки.
Згідно з планом, складеним Келлогом і Фредом Флейтцом, які обидва були керівниками апарату Ради національної безпеки Трампа під час його президентства у 2017–2021 роках, буде встановлено припинення вогню на наявній лінії фронту під час мирних переговорів. За словами Флейтца, Трамп сприйняв наданий йому план позитивно. Водночас радник Трампа наголосив, що не стверджує, що Трамп погодився із цим планом.
Представник Трампа Стівен Чунг заявив, що офіційними треба вважати лише заяви, зроблені Трампом чи уповноваженими членами його передвиборчого штабу.
Стратегія, викладена Келлогом і Флейтцом, є найдокладнішим планом соратників Трампа, зазначають у публікації. Ця пропозиція ознаменувала б велике зрушення у позиції США щодо війни й зустріла б спротив із боку європейських союзників і всередині Республіканської партії, пише Reuters.
Представниця Ради національної безпеки Білого дому Едрієн Вотсон заявила, що адміністрація президента США Джо Байдена не примушуватиме Україну до переговорів із Росією. Вона наголосила, що будь-які рішення щодо переговорів залишаються за Україною.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення РФ, у лютому – березні 2022 року відбулося чотири очні раунди переговорів України з РФ (останній – 29 березня в Туреччині). Окрім того, делегації зустрічалися у відеоформаті. Українська делегація у Стамбулі офіційно запропонувала підписати договір про гарантії безпеки. Посол України Олександр Чалий стверджував, що Україна фактично буде згодна на без'ядерний і позаблоковий статус, якщо підпишуть запропонований Києвом договір про міжнародні гарантії безпеки. Незабаром переговори зупинилися, бо з російського боку немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України 17 травня. Байден 31 травня заявив, що переговори України з Росією "зайшли в глухий кут" не з провини Києва.
30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський сказав, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але із чинним президентом РФ Володимиром Путіним це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав Зеленський. У жовтні він ввів у дію рішення РНБО, у якому офіційно констатували "неможливість проведення переговорів із Путіним".
Путін 12 вересня 2023 року стверджував, що першим кроком до діалогу може стати скасування указу Зеленського про заборону переговорів із ним. 23 грудня The New York Times написала, що Путін з вересня надсилає сигнали про готовність заморозити війну.
25 лютого 2024 року Зеленський відкинув імовірність переговорів про мир в Україні з Путіним. "А можна говорити з глухою людиною?" – наголосив президент України.
14 червня Путін озвучив "реальну мирну пропозицію", у разі виконання умов якої Росія нібито згодна припинити вогонь і розпочати переговори з Україною: Україна має вивести війська з Донецької, Луганської, Херсонської і Запорізької областей, повністю віддавши регіони Путіну й погодившись із їхнім статусом нібито російських територій. Окрім того, Україна має визнати окупацію Криму, відмовитися від вступу до НАТО й гарантувати захист прав російськомовного населення. Водночас Захід має зняти з РФ санкції.