Політолог Олещук: Порошенко попросив людину Орбана в Єврокомісії загальмувати вступ України до ЄС? На мою думку, саме так
Лідер "Європейської солідарності", нардеп Петро Порошенко пропонує поставити під сумнів переговори про вступ України в ЄС, якщо його не випустять за кордон. Про це написав у своєму Facebook політолог Петро Олещук.
"Порошенко попросив людину Орбана в Єврокомісії загальмувати вступ України до ЄС? На мою думку, саме так. Вважаю, що на днях своїми діями Порошенко фактично допоміг людям Орбана в Єврокомісії загальмувати процес вступу України до Євросоюзу. Справа в тому, що перед тим як поїхати в Бухарест на з'їзд Європейської народної партії, Петро Олексійович удався до дій, які, на мою особисту думку, шкодять державним інтересам України. Що зробив Порошенко? Він надіслав єврокомісару з питань розширення ЄС Оліверу Варгеї лист зі скаргою на тиск із боку української влади й чіткою пропозицією", – написав політолог.
Олещук пояснив, що ідея Порошенка простими словами полягає ось у чому: якщо його не випустять за кордон, він пропонує поставити під сумнів переговори про вступ України в ЄС.
"І тут найголовніше – до кого звернувся Порошенко зі своїм проханням. Адже Олівер Варгеї – єврокомісар із питань розширення ЄС, угорець і чітко людина проросійського Орбана. Варгеї вже тривалий час займається гальмуванням шляху України до ЄС, про що неодноразово говорилося у стінах Європарламенту. Цікаво, що нещодавно Орбан виступав із заявами про те, що "Україна не повинна бути членом ЄС і НАТО, а буфером між Європою та Росією". Зрозуміло, що всі ці розмови про "буфери" – це звична російська маніпуляція, покликана обґрунтувати спроби загарбати Україну", – підкреслив експерт.
На його думку, саме тому Порошенко звернувся не до віцепрезидентки Єврокомісії з питань цінностей і прозорості Вери Йоурової, що було б логічним, а до "орбанівського чиновника, який робить усе можливе, щоб Україна не потрапила до ЄС".
"І Петро Олексійович йому в цьому допоміг. Спроби зірвати вступ до ЄС із боку Порошенка відбуваються напередодні фактичного старту переговорів про вступ України до ЄС. Якщо сюди додати 37 млн, які отримав Порошенко від уряду Орбана, якщо додати, що Орбан чітко відпрацьовує сценарій [президента країни-агресора РФ Володимира] Путіна по примушенню України до переговорів і здачі територій, якщо додати, що колишні посадовці Порошенка виходять із заявами про необхідність здатися… то все це нагадує дуже чітку статтю у Кримінальному кодексі. Юристи скоріше за все назвали б такі дії державною зрадою. Але це компетенція правоохоронців. Назвати це інакше, ніж умисна шкода Україні на міжнародній арені, я не можу", – резюмував Олещук.
Контекст:
Угорський єврокомісар із питань європейської політики сусідства й розширення Олівер Варгеї 29 лютого опублікував в Х фото листа від нібито Порошенка (датовано 28 лютого), у якому він розповів, що йому надійшло попереднє запрошення на конференцію Європейської народної партії, яка відбудеться в Бухаресті 6–7 березня.
"Прошу надіслати відповідні повідомлення уряду України з метою наполегливо заохотити владу припинити дискримінаційну практику щодо опозиційних партій і гарантувати всебічне дотримання політичного плюралізму і прав опозиції в Україні відповідно до критеріїв членства в ЄС", – зазначено в опублікованому Варгеї листі від Порошенка.
Якщо "прохання не знайде відповіді", Порошенко нібито попросив порушити питання в контексті майбутнього звіту Єврокомісії про прогрес України щодо руху в ЄС і розроблення переговорної рамки про її вступ.
Віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина звинуватила колишнього президента України, нардепа від "Європейської солідарності" Петра Порошенка у спробі зриву євроінтеграції країни через його лист до єврокомісара зі скаргами про недопуск опозиції за кордон.
1 грудня 2023 року Порошенко повідомив, що його не випустили з України у відрядження у США й Польщу, унаслідок чого було зірвано "десятки зустрічей", які він планував провести на користь України, зокрема зустріч зі спікером Палати представників США республіканцем Майком Джонсоном. Експрезидент заявив, що мав розпорядження про відрядження, підписане Стефанчуком. Пізніше в Держприкордонслужбі України повідомили, що не пропустили політика через кордон, тому що це відрядження скасували.
Перший віцеспікер Ради Олександр Корнієнко уточнив, що скасував відрядження після одержання листа із грифом "Для службового користування", зміст якого він не може розголошувати. У СБУ того самого дня повідомили, що передали владі інформацію про проведення росіянами провокацій та ІПСО, щоб влада враховувала її під час погодження закордонних відряджень українських делегацій. СБУ стверджувала, що це інформування "не стосувалося жодних конкретних представників політичних сил".
2 грудня в СБУ заявили, що РФ планувала використати ймовірну зустріч Порошенка із прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном в ІПСО проти України. У "Європейській солідарності" заявляли, що МЗС України було проінформовано щодо мети візиту Порошенка у США. Партія назвала "неправдивим" повідомлення СБУ про причини, через які експрезидента не випустили за кордон. 4 грудня глава МЗС Угорщини Петер Сійярто підтвердив, що Порошенко був зацікавлений у нагоді для консультацій з Орбаном.
14 лютого 2024 року Порошенко заявив, що його не випустили за межі країни для поїздки на Мюнхенську конференцію з безпеки, де в нього мали бути зустрічі з делегацією США та "шістьма президентами". У Раді заявили, що для участі в конференції було сформовано парламентську делегацію, до складу якої паритетно входили представники як більшості, так і опозиції, а "Євросолідарність" представляв нардеп Олексій Гончаренко.