У чергах у бік України на чотирьох КПП в Польші перебуває приблизно 2,4 тис. вантажівок – ДПСУ

Найбільше фур застрягло навпроти пунктів пропуску "Шегині" та "Рава-Руська"
Фото: ЕРА

Блокада польськими перевізникам чотирьох прикордонних пунктів на кордоні з Україною триває. Про це речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко повідомив 2 грудня в ефірі національного телемарафону, який транслює "1+1".

За його словами, у чергах у бік України зібралося майже 2,5 тис. вантажних машин.

"Станом на ранок, за інформацією, яку ми маємо від польських колег, у чергах у бік України на території Польщі на всіх чотирьох напрямках перебуває приблизно 2,4 тис. вантажних транспортних засобів. Найбільше – навпроти пунктів пропуску "Шегині" та "Рава-Руська". Нагадаю, що також блокуються пункти "Ягодин" і "Краковець". Звичайно, ми фіксуємо, що певна кількість вантажівок за добу перетинає кордон як на виїзд із Польщі, так і польська сторона приймає певну кількість вантажного транспорту. Але тієї інтенсивності, яка була до 6 листопада, немає", – сказав Демченко.

Він зазначив, що до страйку через пункт пропуску "Ягодин" перетинало кордон в обох напрямках 1,2–1,3 тис. вантажівок, а зараз – приблизно 150 машин.

Коментуючи ситуацію на словацькому кордоні, речник ДПСУ повідомив, що протягом останньої доби через КПП "Вишнє Нємецке – Ужгород" проїхало приблизно 320 автомобілів в обох напрямках.

"Після 16.00 [1 грудня] ми отримали від словацьких колег інформацію про те, що Спілка перевізників Словаччини розпочала блокування руху на під'їзному шляху до кордону. Цей напрямок останнім часом є досить активним у русі вантажівок, тому що через дії, які відбуваються на польському кордоні, водії обирали для себе альтернативні напрямки, зокрема кордони зі Словаччиною", – пояснив Демченко.

За його інформацією, станом на ранок 2 грудня на території Словаччини є приблизно 600 вантажівок, які чекають на свою чергу перетнути кордон України.

Контекст:

Від початку листопада польські перевізники блокують рух вантажівок у трьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні ("Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне"). Уранці 23 листопада польські перевізники розпочали блокаду четвертого пункту пропуску – "Шегині – Медика".

Представник Єврокомісії Адальберт Янц сказав 16 листопада, що відновлення системи дозволів або квот для автомобільних перевезень, чого вимагають польські перевізники, не є юридично можливим.

Глава Державного агентства з відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм наголосив, що Україна "не має наміру навіть обговорювати" з Польщею повернення до дозвільної системи. Він нагадав, що Угоду про лібералізацію вантажних перевезень ("транспортний безвіз") ратифікували й погодили всі члени ЄС, її підписали між Україною та Європейським союзом, а не якоюсь окремою країною.

За час страйку на польському кордоні померло двоє українських водіїв. Посольство України у зв'язку із цим надіслало Польщі ноту, вимагаючи розблокувати рух.

1 грудня Україна разом із Польщею домовилася про низку заходів для полегшення пропускної здатності українсько-польських КПП. Заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач і держсекретар міністерства інфраструктури Польщі Рафал Вебер погодили такі кроки: відкриття пункту пропуску "Угринів – Долгобичув" для проїзду порожніх вантажівок, створення в системі "єЧерга" окремих пасів для порожніх транспортних засобів у пунктах пропуску "Ягодин – Дорогуськ" і "Краковець – Корчова", а також запуск пілотного проєкту з реєстрацією в "єЧерзі" безпосередньо перед перетином кордону в пункті пропуску "Нижанковичі – Мальховіце" строком на один місяць.