У комітеті Ради назвали оптимістичний і песимістичний сценарії, коли за законопроєкт про мобілізацію проголосують у другому читанні

Є всі шанси, що за законопроєкт про мобілізацію Рада проголосує у другому читанні до кінця березня, наголосив Веніславський
Фото: Верховна Рада України / Facebook

Комітет Верховної Ради України з питань нацбезпеки, оборони та розвідки пройшов усі 16 основних блоків із понад 4 тис. поправок, поданих народними депутатами до законопроєкту про мобілізацію. Про це в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 1 березня, повідомив член комітету, нардеп від "Слуги народу" Федір Веніславський.

"Ми працювали чотири дні, від понеділка по четвер включно (26–29 лютого."ГОРДОН"). Зараз я прийшов із засідання комітету, на якому ми фіналізували й розглянули перехідні та прикінцеві положення законопроєкту. Далі, на підставі концептуальних речей, які ми розглянули й підтримали або не підтримали в цих блоках, секретаріат комітету сформує порівняльну таблицю із законодавчими пропозиціями, які були об'єднані в ці 16 блоків. Тоді ми зможемо значно швидше відхилити чи схвалити ті чи інші поправки", – розповів Веніславський.

За його словами, орієнтовно 4 березня секретаріат має підготувати порівняльну таблицю законопроєкту про мобілізацію.

"І далі, починаючи з 5–6 березня, ми зможемо приступити до постатейного обговорення і до врахування або відхилення цих законодавчих поправок за участі наших колег, які їх подавали, – наголосив Веніславський. – Оптимістично – комітет до 10–15 березня зможе закінчити з поправками. Песимістично – до 20 березня ми зможемо їх розглянути, сформувати висновок комітету, проголосувати й направити законопроєкт на друге читання до Ради. Тобто і за оптимістичного, і за песимістичного сценарію до кінця березня ми маємо всі шанси в залі цей законопроєкт проголосувати в другому читанні".

Контекст:

9 грудня 2023 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей, це "коштуватиме Україні додаткових 500 млрд грн". За тиждень тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що військове командування не подавало запитів Кабміну "на конкретні цифри". Міністр фінансів України Сергій Марченко повідомив в опублікованому 27 грудня інтерв'ю, що грошей на мобілізацію немає.

25 грудня Кабмін подав до Ради законопроєкт про мобілізацію №10378. Він передбачав зниження мінімального віку призову за мобілізацією з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів накладати деякі обмеження прав. Омбудсмен України Дмитро Лубінець критикував цей проєкт закону, він звертав увагу на те, що він має норми, які суперечать Конституції України.

11 січня 2024 року Рада повернула законопроєкт на доопрацювання. 30 січня Кабмін подав до Ради оновлений документ. Видання "ГОРДОН" докладно писало, що в ньому передбачено.

Нардепка від "Європейської солідарності" Вікторія Сюмар повідомляла, що комітет ВР з антикорупційної політики визнав новий законопроєкт таким, що містить корупційні ризики.

7 лютого Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні.

26 лютого нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк повідомив, що до другого читання нардепи подали 4195 поправок до законопроєкту.