"Ви не зміцните свою владу коштом України". Зеленський розкритикував "мирний план" Китаю і Бразилії
Країни, які озвучують альтернативні українській формулі миру плани завершення війни Росії проти України, хочуть робити те саме, що й нелегітимний президент РФ Володимир Путін. Про це президент України Володимир Зеленський заявив 25 вересня на засіданні Генеральної Асамблеї ООН, стенограму опублікувала пресслужба глави держави.
"Якщо хтось у світі шукає альтернативи будь-якому із цих пунктів або намагається ігнорувати будь-який із них, найімовірніше, це означає, що він сам хоче зробити частину того, що робить Путін: пункт, який вони ігнорують, розкриває бажання, яке вони приховують. І коли китайсько-бразильський дует намагається перерости в хор голосів – із кимось у Європі, із кимось в Африці, – говорячи щось альтернативне повному і справедливому миру, виникає питання: у чому полягає справжній інтерес? Усі мають зрозуміти: ви не зміцните свою владу коштом України", – заявив Зеленський.
Президент України нагадав, що "світ уже пройшов через колоніальні війни і змови великих держав ціною тих, хто менший".
"Кожна країна, зокрема Китай, Бразилія, європейські держави, країни Африки, Близького Сходу, – усі розуміють, чому це має залишитися в минулому. І українці ніколи не приймуть – ніколи не приймуть того, що хтось у світі вважає, ніби таке жорстоке колоніальне минуле, яке сьогодні не підходить нікому, може бути зараз нав'язане Україні замість нормального, мирного життя", – сказав він.
Зеленський підкреслив, що хоче для України "справжнього і справедливого миру".
"Я прошу вашої підтримки – усіх націй світу. Ми не ділимо світ. Я прошу вас про те саме: не діліть світ. Будьте об'єднаними націями, і це принесе нам мир", – заявив президент України.
Він вважає, що "коли хтось пропонує альтернативні, половинчасті плани врегулювання – так звані низки принципів, – це не тільки нехтує інтересами і стражданнями українців, яких війна зачепила найбільше, це не тільки ігнорує реальність, а й дає Путіну політичний простір для продовження війни й тиску на світ, щоб узяти під контроль іще більше країн".
"Будь-які паралельні або альтернативні спроби досягти миру – це, по суті, спроби лише досягти затишшя, а не припинення війни, оскільки світова ініціатива – формула миру – існує вже два роки. І, можливо, хтось хоче отримати Нобелівську премію для своєї політичної біографії за заморожене перемир'я замість справжнього миру, але єдині нагороди, які Путін дасть вам у відповідь, – це ще більше страждань і катастроф", – сказав Зеленський.
Контекст:
Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів. Цю формулу обговорювали на Глобальному саміті миру. Росії на саміті не було.
Китай із початку нападу РФ на Україну публічно намагається дотримуватися нейтральної позиції й закликає до переговорів, але в ООН часто голосує так само, як Росія, і, за даними ЗМІ, може постачати їй військову техніку. Китай не брав участі в саміті миру в червні 2024 року й разом із Бразилією виступив "із конкурентною ініціативою". Бразилія – одна із країн, які були на саміті миру, але не підтримали його комюніке.
"Мирний план" Китаю і Бразилії передбачає шість пунктів.
Зеленський в інтерв'ю бразильському виданню Metrópoles, опублікованому 12 вересня, назвав китайсько-бразильську пропозицію миру деструктивною.