Зеленський обговорив із Шольцом питання підготовки угоди між Україною і ФРН про безпекові гарантії
Президент України Володимир Зеленський 24 січня провів телефонну розмову з канцлером Німеччини Олафом Шольцом. Про це глава Української держави поінформував в Х.
Зеленський висловив подяку Шольцу за збільшення ФРН оборонної допомоги Україні на поточний рік до €8 млрд, а також за рішення про передання Києву шести військових вертольотів Sea King Mk41.
"Докладно обговорили подальшу оборонну співпрацю, зокрема посилення української системи ППО, а також артилерії і бронетехніки", – написав президент.
Зеленський додав, що під час бесіди із Шольцом також обговорив питання початку фактичного переговорного процесу щодо вступу України в ЄС.
"Обговорили питання забезпечення макрофінансової допомоги Україні з боку Євросоюзу, – розповів президент. – Окремо – питання підготовки угоди між Україною і ФРН про безпекові гарантії та заходи двостороннього політичного діалогу в найближчій перспективі".
Контекст:
У червні 2023 року Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху до НАТО.
Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія і Великобританія, а також Євросоюз) 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також накласти економічні та інші витрати на Росію.
До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 30 країн, повідомив 2 листопада Зеленський.
Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
У серпні Україна вже розпочала двосторонні переговори щодо безпекових гарантій зі США, Великобританією й Канадою, у жовтні – з Японією, Францією та Нідерландами, у листопаді – з Німеччиною й Італією, у січні 2024 року – з Румунією. Анонсували також переговори зі Швецією та Норвегією.
8 січня Зеленський затвердив склад делегації для переговорів щодо гарантій безпеки України.
12 січня Україна й Великобританія підписали угоду про гарантії безпеки. 15 січня амбасадорка Канади в Україні Наталка Цмоць повідомила, що Канада підготувала безпекову угоду з Україною, документ в Офісі президента на погодженні. 18 січня Зеленський і президент Франції Еммануель Макрон доручили політичним і військовим радникам прискорити переговори щодо двосторонньої угоди про гарантії безпеки.