Зеленський підписав євроінтеграційний закон щодо добору суддів Конституційного Суду України
Президент України Володимир Зеленський 17 серпня підписав необхідний для євроінтеграції закон щодо добору суддів Конституційного Суду України. Про це він повідомив у вечірньому зверненні, яке опублікувала його пресслужба.
"Щойно підписав один із ключових законів, які Україні необхідні для відкриття переговорів із Євросоюзом про вступ нашої держави. Відкриття переговорів – уже цього року. Закон, який гарантує прозорий, професійний і доброчесний відбір суддів Конституційного Суду. Наша держава ще на крок ближча до вступу в Євросоюз", – сказав президент.
Верховна Рада ухвалила у другому читанні й загалом закон про зміни процедури добору суддів Конституційного Суду 27 липня.
Контекст:
Реформа добору суддів КСУ є однією з умов, висунутих Єврокомісією, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. Зараз КСУ складається з 18 суддів – по шість призначають президент, Верховна Рада і з'їзд суддів. До звільнення трьох суддів 7 грудня 2022 року КСУ складався із 16 осіб, тепер у ньому залишилося лише 13 за 12 необхідних для кворуму.
Окрім того, зараз у КСУ немає голови. Попереднього голову суду Олександра Тупицького президент України Володимир Зеленський усунув у березні 2021 року, оскільки він фігурує у справі про підкуп свідка і введення в оману суду. А 15 травня 2022 року в Тупицького закінчився офіційний строк повноважень судді КСУ. Кілька разів КСУ безуспішно намагався обрати голову.
Посли країн G7 закликали забезпечити під час добору кандидатів "значне залучення незалежних експертів, включно з правом вирішального голосу".