Зеленський закликав нардепів "не підвести Україну" на її шляху до євроінтеграції
Україна вже виконала частину рекомендацій Єврокомісії для початку переговорів щодо вступу в ЄС, заради іншої частини потрібна результативна робота Верховної Ради. Про це 3 вересня у вечірньому відеозверненні, яке опублікували у Facebook ОПУ, заявив президент країни Володимир Зеленський.
Він зазначив, що протягом наступних місяців Україна має досягти "кількох цілком конкретних результатів".
"Зокрема, це наша стратегічна політична мета – відкриття переговорів про членство з Євросоюзом. Україна має сім визначених рекомендацій Єврокомісії. Частину з них ми вже реалізували. Заради іншої частини потрібна результативна робота Верховної Ради України. Вчасна робота, яку ми погодили з Єврокомісією", – сказав глава держави.
За словами Зеленського, Рада має ухвалити закон про відновлення електронного декларування, зміни до закону про національні меншини та проголосувати за "закон про ПЕПів" – politically exposed persons, політично значущих осіб".
"Кожен із цих законів має фундаментальне значення. І голосування щодо них матиме фундаментальне значення. Люди побачать, хто чого вартий. І я закликаю народних депутатів України не відкладати ці рішення, не підвести Україну й підтримати нашу європейську інтеграцію", – резюмував президент.
17 серпня віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявляла, що Україна до жовтня не виконає на 100% усі сім рекомендацій Єврокомісії для початку переговорів про вступ у ЄС. Наступного дня вона уточнила, що Україна виконає до жовтня всі погоджені з Євросоюзом умови для початку переговорів про вступ, але реформи триватимуть.
За словами Стефанішиної, рішення про початок переговорів про вступ України в ЄС можуть ухвалити на саміті Євросоюзу, який заплановано на 14–15 грудня.
Контекст:
Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз.
23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.
Україна повністю виконала дві із семи рекомендацій Єврокомісії для подальшої інтеграції в ЄС, повідомила 22 червня 2023 року шведська міністерка у справах Євросоюзу Джесіка Росвалл. Зокрема, вона зазначила, що Україна ухвалила законодавчі ініціативи щодо органів судової влади й засобів масової інформації.
Наприкінці червня в Кабміні назвали першочергові кроки, які має виконати Україна на шляху до ЄС перед осіннім звітом Єврокомісії.
Україна очікує на початок переговорів про членство у 2023 році й повністю готова до цього, заявив у липні Зеленський.