Зеленський зателефонував прем'єру Японії Кісіді. Говорили про потреби України й безпекову угоду

Зеленський обговорив із Кісідою стан підготовки двосторонньої безпекової угоди за підсумками трьох раундів переговорів
Фото: president.gov.ua (архів)

Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з прем'єр-міністром Японії Фуміо Кісідою. Про це український лідер розповів 3 квітня в Telegram.

Зеленський поінформував японського прем'єра про потреби України в нелетальному обладнанні, зокрема у спеціальній техніці для облаштування фортифікацій, розмінування й медичної евакуації.

Також український лідер подякував японському уряду й усьому народу Японії за масштабну й різнобічну допомогу Україні.

"Відстань між нашими країнами не перешкода для тепла ваших сердець, яке відчувають українці. Японія вже надала Україні фінансової підтримки на понад $12 млрд та анонсувала додаткову допомогу на поточний рік", – зазначив глава Української держави.

Зеленський додав, що вдячний особисто Кісіді за проведення в Токіо в лютому японсько-української конференції, на якій було підписано понад 50 двосторонніх угод. Під час розмови 3 квітня співрозмовники домовилися сприяти їх швидкій реалізації.

"Розповів про ситуацію на полі бою, зокрема про російський повітряний терор. Із початку року Росія випустила по Україні майже 1 тис. ракет, приблизно 2,8 тис. Shahed і майже 7 тис. керованих авіабомб", – указав він.

Президент України наголосив на потребі посилення санкційного тиску на Росію і створення механізму конфіскації заморожених російських активів.

"У цьому контексті запровадження Японією вже 23-го пакету санкцій проти Росії за війну в Україні – це гарний приклад для інших міжнародних партнерів", – вважає Зеленський.

Сторони, за його словами, продовжують роботу над угодою щодо гарантій безпеки між Україною і Японією.

"Обговорили з прем'єр-міністром стан підготовки двосторонньої безпекової угоди за підсумками трьох раундів переговорів", – повідомив президент України в Telegram-каналі.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року Японія приєдналася до санкцій проти Росії, передає Україні нелетальне оборонне обладнання, гуманітарну й фінансову допомогу, влада країни послідовно засуджує російську агресію.

2022 року Україна отримала від Японії 17 млрд грн фінансової допомоги, розповідав 6 січня 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

22 листопада того самого року уряд Японії вирішив надати надзвичайну грантову допомогу Україні – генератори й лампи на сонячних батареях на суму понад $2,5 млн, а в лютому 2023 року оголосив про надання додаткових $5,5 млрд для відновлення зруйнованої російськими військами інфраструктури України.

21 березня 2023 року Кісіда приїжджав в Україну, це був його перший візит після початку широкомасштабного вторгнення. Він відвідав Бучу Київської області й запевнив, що Японія докладатиме всіх зусиль для відновлення миру в Україні. За підсумками переговорів із президентом України Володимиром Зеленським Кісіда повідомив про надання Україні $0,5 млрд, частину коштів спрямовано на постачання нелетального озброєння.

Під час повномасштабної війни Японія стала третім найбільшим донором фінансової допомоги Україні, надавши країні $3,7 млрд пільгового фінансування і грантів 2023 року, повідомляв міністр фінансів України Максим Марченко у грудні. Кісіда заявляв, що Японія надасть Україні допомоги ще на $1 млрд.

У лютому 2024 року Кісіда анонсував надання Україні допомоги на суму $12,1 млрд.