Боєць ЗСУ Москва: Після Оленівки мене перевели до Таганрога. Там, звісно, нелюди працюють... Б'ють постійно. Раптом що – шокер. Гімн Росії співаєш... Постійно знущання G

Після полону Москві знадобилася тривала реабілітація
Скріншот: Алеся Бацман / YouTube

У російському Таганрозі, де окупанти тримають у в'язниці українських полонених, із ними поводяться жорстоко. Про це розповів звільнений із полону український військовослужбовець, учасник оборони Маріуполя Дмитро Москва в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.

Москва розповів, що після того, як потрапив у полон у Маріуполі, його з іншими українськими військовими вивезли до окупованого з 2014 року Новоазовська, а після цього – до Оленівки. Там Москва був кілька місяців і став свідком організованого росіянами теракту.

Після цього загарбники вивезли полонених у російський Таганрог.

"Там багато азовців. Це жорсткий режим. І там, звісно, нелюди працюють... Я не знав, що такі люди бувають. Б'ють, б'ють, б'ють постійно. Раптом що – шокер. На лазню ведуть – б'ють. Гімн цей Росії співаєш... Ну, коротко кажучи, таке. Постійно знущання. Ми вже до цього почали звикати: "Сьогодні четвер, ми йдемо купатися. І сьогодні нас лупитимуть". Самі себе так готували", – розповів військовослужбовець.

Після полону йому знадобилася тривала реабілітація.

Про жорстокі катування, яких зазнають полонені в СІЗО №2 Таганрога, у серпні випустила розслідування ВВС. Звільнені українські військові розповіли, що в СІЗО військовополонених неодноразово били, завдавали їм ударів, зокрема по нирках і грудній клітці, вони зазнавали ударів електричним струмом під час допитів, їм заганяли під нігті голки. Окупанти в цьому СІЗО погрожували й залякували полонених. Бранців тримали голодними, їм відмовляли в адекватній медичній допомозі, що спричинило смерті деяких із них. Не всі полонені витримували, один із опитаних військових розповів про спробу самогубства 20-річного азовця.

Контекст:

Дмитро Москва народився в Маріуполі. Захищав місто з перших днів повномасштабного вторгнення. Після поранення потрапив у полон. Пройшов через катування, побиття. Його утримували в колонії в Оленівці, де на його очах підірвали барак із азовцями. Після теракту перевели до російської колонії суворого режиму в Таганрозі. За сім місяців полону його обміняли. Після операції й реабілітації продовжує службу у ЗСУ.

За час повномасштабної війни між Україною й Росією відбулося 48 обмінів полоненими (останній – 7 серпня), звільнено 2598 осіб. Президент України Володимир Зеленський закликає Росію до обміну полоненими у форматі "всіх на всіх".

За оцінками Офісу генпрокурора, приблизно 90% українських військовополонених пройшли через катування, зґвалтування, погрози сексуального насильства чи інші форми жорстокого поводження.

Глава Міжнародного комітету Червоного Хреста визнав, що не може гарантувати безпеки захоплених в Україні полонених.