Ексгенсек ООН Пан Гі Мун запропонував спосіб, як створити спецтрибунал щодо злочину агресії РФ проти України, щоб обійти вето в Радбезі ООН
Колишній генеральний секретар ООН Пан Гі Мун виступив за створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. Про це він заявив у відеоролику, опублікованому 4 вересня у Twitter МЗС Естонії.
Пан Гі Мун був генсеком ООН у 2007–2016 роках.
Ексгенсек ООН вважає, що спецтрибунал закриє "правову прогалину", коли Міжнародний кримінальний суд у Гаазі не може займатися злочином агресії, а рішення Ради Безпеки ООН Росія ветує як постійний член Радбезу.
Пан Гі Мун пропонує створити спецтрибунал спеціальною резолюцією Генеральної Асамблеї ООН.
Він також прокоментував можливі нарікання на те, що прагнення справедливості нібито може затягнути шлях до миру в Україні.
"Мир або справедливість – це помилковий вибір", – наголосив Пан Гі Мун.
За його словами, російська агресія щодо України є "обурливим порушенням Статуту ООН", тому ексгенсек ООН припускає, що спецтрибунал матиме підтримку, зокрема у країнах Азії, Африки й Латинської Америки.
У Twitter у серпні запустили глобальну кампанію #SpecialTribunalNOW, мета якої – привернути увагу до необхідності створення спецтрибуналу щодо злочину агресії РФ проти України. До кампанії активно приєдналося МЗС Естонії, яке публікує ролики на цю тему.
"Немає міжнародного суду або трибуналу, який міг би засудити керівництво Росії за злочин агресії проти України. Створення спеціального трибуналу заповнить цю прогалину", – пояснили в міністерстві 25 серпня.
Контекст:
Росія почала повномасштабну війну проти України 24 лютого 2022 року. Фактично РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли окупувала Крим і частину Донецької та Луганської областей.
Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші схожі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи щодо таких злочинів.
Необхідність створення спецтрибуналу для Росії вже підтримала низка європейських і міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, парламентські асамблеї НАТО й ОБСЄ, а також окремі країни (наприклад, Франція, Німеччина й Латвія).
Про формат трибуналу триває дискусія, говорив наприкінці березня представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський. Генпрокурор України Андрій Костін розповідав, що розглядають три основні моделі: на підставі багатостороннього міжнародного договору, на підставі угоди між ООН і Україною та "гібридний" варіант.
У липні 2023 року посол з особливих доручень МЗС України Антон Кориневич повідомляв, що створення спецтрибуналу для РФ щодо злочину агресії проти України підтримує 38 країн, писав "Укрінформ".