Глобальна операція з розмінування акваторій Чорного й Азовського морів триватиме три – п'ять років – ВМС ЗСУ
Розмінування морських шляхів комунікацій у Чорному й Азовському морях може тривати до п'яти місяців. Про це 3 січня в ефірі національного телемарафону повідомив речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук, відеозапис опубліковано в YouTube каналу "Ми – Україна".
За словами Плетенчука, Україна планує повномасштабну операцію з розмінування акваторій Чорного й Азовського морів.
"Станом на зараз створено штаб, сама операція планується. За результатами цього планування можемо зазначити, що у своїй активній фазі, тобто розмінування в першу чергу морських шляхів комунікацій, торговельні шляхи, можна сказати, триватиме три – п'ять місяців, а глобальна операція – протягом кількох років – три – п'ять років" – розповів він.
Плетенчук наголосив, що навіть після цього "все одно залишиться робота в Чорному морі".
"Ураховуючи те, що ми стикаємося навіть зі зразками озброєння протимінного з Першої світової війни та Другої. Тому, на жаль, ураховуючи ступінь замінованості акваторії з боку РФ, ця робота буде тривати й після проведення операції", – резюмував спікер ВМС ЗСУ.
Контекст:
Якірні міни, які встановили російські окупанти в морі, регулярно прибиває до узбережжя Одеської області. Унаслідок їхнього детонування біля пляжів дістають поранення й гинуть цивільні. Міни, які дрейфували, неодноразово знешкоджували українські військові.
В оперативному командуванні "Південь" поінформували 21 червня, що на півдні України в рази зросла мінна небезпека. За оцінкою ВМС ЗСУ, міни, які потрапили в акваторію Чорного моря за час повномасштабної війни й унаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС, доведеться знешкоджувати роками.
У Чорному морі було кілька випадків підриву морських мін поряд із цивільними кораблями. Зокрема, уранці 20 вересня минулого року неподалік порту Суліна на торговому судні Seama, яке ходить під прапором Того, стався вибух. Серед версій називали зіткнення з міною. 16 жовтня нафтовий танкер Ali Najafov під прапором Ліберії було пошкоджено в Чорному морі, коли він проходив поблизу Сулінського каналу.
20 жовтня ВМС Болгарії та Румунії розпочали тралення акваторії Чорного моря біля берегів Болгарії на маршруті нового українського морського коридору.
11 січня 2024 року міністри оборони Туреччини, Болгарії та Румунії підпишуть угоду про спільне розмінування Чорного моря, повідомляв глава міноборони Туреччини Яшар Гюлер.