У січні 2024 року Туреччина, Болгарія та Румунія підпишуть угоду про розмінування Чорного моря – Анкара

У Туреччині заявили про важливість відновлення миру та стабільності у Чорному морі
Фото: ЕРА

11 січня 2024 року міністри оборони Туреччини, Болгарії та Румунії підпишуть угоду про спільне розмінування Чорного моря. Про це 16 грудня 2023 року оголосив глава міноборони Туреччини Яшар Гюлер, повідомило державне турецьке агентство Anadolu.

Гюлер зазначив, що церемонію підписання документа про розмінування планують провести у турецькому Стамбулі.

Міністри оборони трьох країн обговорювали ймовірне спільне розмінування Чорного моря ще восени. 22–23 листопада відбувся третій раунд засідання Чорноморської цільової групи з протимінної боротьби, до якої увійшли делегації Туреччини, Болгарії та Румунії, нагадав Гюлер.

"Ми об'єдналися з Туреччиною, Румунією та Болгарією в Чорному морі та встановили співпрацю в сфері протимінної боротьби. Мета – виявлення мін, що дрейфують із російських і українських портів, та знищення їх до того, як вони досягнуть наших проток... Ми шукаємо міни у Чорному морі за допомогою наших морських патрульних літаків і кораблів. Коли останнім часом до нас стало доходити більше мін, ми створили таку потрійну структуру. Наші тралери постійно патрулюватимуть, до кордонів Румунії", – сказав Гюлер.

У разі досягнення угоди, ці роботи не вважатимуть операцією НАТО, але вони стануть першою великою спільною акцією чорноморських союзників відтоді, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, зазначало агентство Bloomberg.

Міністр оборони Туреччини також прокоментував ситуацію у регіоні, яка виникла після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. За словами Гюлера, Туреччина хоче, "щоб ця війна, яка зачіпає весь світ, закінчилася якнайшвидше".

Він також наголосив, що Туреччина докладала зусиль для здолання зернової кризи, і заявив про важливість відновлення миру та стабільності у Чорному морі.

Контекст:

Якірні міни, які встановили російські окупанти в морі, регулярно прибиває до узбережжя Одеської області. Унаслідок їх детонування біля пляжів дістають поранення та гинуть цивільні. Міни, які дрейфували, неодноразово знешкоджували українські військові.

В оперативному командуванні "Південь" поінформували 21 червня, що на півдні України в рази зросла мінна небезпека. За оцінкою ВМС ЗСУ, міни, які потрапили в акваторію Чорного моря за час повномасштабної війни та внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС, доведеться знешкоджувати роками.

У Чорному морі було кілька випадків підриву морських мін поряд із цивільними кораблями. Зокрема, вранці 20 вересня неподалік порту Суліна на торговельному судні Seama, яке ходить під прапором Того, стався вибух. Серед версій називали зіткнення з міною.

16 жовтня нафтовий танкер Ali Najafov під прапором Ліберії було пошкоджено у Чорному морі, коли він проходив поблизу Сулінського каналу.

17 листопада повідомляли, що балкер Georgia S, імовірно, натрапив на плавучу морську міну і зазнав невеликих пошкоджень. Пізніше з'ясували, що міна вибухнула за 100 метрів від суховантажу.

20 жовтня ВМС Болгарії та Румунії розпочали тралення акваторії Чорного моря біля берегів Болгарії на маршруті нового українського морського коридору