"Людина, схожа на Путіна, як завжди, лукавить". Юсов відповів на заяву президента РФ про аварію Іл-76 під Бєлгородом
Росія 24 січня технічно могла збити під Бєлгородом свій військово-транспортний літак Іл-76М, усупереч заявам президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна. Про це представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов сказав 29 січня в ефірі "Радіо Свобода".
Юсов відреагував на слова Путіна про збиття літака Іл-76, сказавши, що "людина, схожа на Путіна, як завжди, лукавить", заявляючи, що російська ППО ніколи не збиває своїх літаків.
"По-перше, неодноразово фіксувалися "дружній вогонь" і збиття російськими засобами протиповітряної, протиракетної оборони російських літаків у різних куточках і РФ, і окупованих територій поруч із лінією фронту", – заявив розвідник.
Крім того, за словами Юсова, система "свій – чужий" не завжди спрацьовує, а в разі розрахунків переносних ракетних комплексів, якими "насичений Бєлгород", це взагалі не є аргументом. Український розвідник вважає, що з боку Путіна "це просто виправдання".
Український розвідник наголосив, що під час скликаного з ініціативи РФ засідання Ради Безпеки ООН країна-окупант не надала жодних подробиць і доказів того, що на борту військово-транспортного літака Іл-76, котрий упав у Бєлгородській області, перебували українські військовополонені, а інформація про авіакатастрофу, яку поширює Слідчий комітет РФ, має пропагандистський характер.
"Ми справді розраховували, що там, окрім потоку якихось пропагандистських заяв, [на Радбезі ООН] буде наданий фактаж. Ми нічого нового не побачили, тому слідство триває. Що стосується долі цих людей, звичайно, ми повинні докласти всіх зусиль, щоб з'ясувати її, це обов'язково буде зроблено. І тема з міжнародним розслідуванням для України точно не закрита", – зазначив представник ГУР.
Раніше Путін заявив, що російська ППО не могла збити Іл-76М у Бєлгородській області, оскільки на російських літаках установлено систему "свій – чужий", яка унеможливлює запуск ракет із комплексів ППО по "своїх", писала "Медуза".
Контекст:
24 січня літак Іл-76М упав у Корочанському районі Бєлгородської області країни-агресора РФ. Російські пропагандистські ресурси заявили, що літак нібито перевозив українських військовополонених. Окупанти стверджували, що на його борту "перебували 65 полонених військовослужбовців ЗСУ, яких перевозили в Бєлгородську область для обміну, шестеро членів екіпажу літака і троє супроводжувачів".
Служба безпеки України 25 січня відкрила кримінальне провадження за фактом падіння російського літака Іл-76 у Бєлгородській області.
Юсов повідомляв, що 24 січня Україна і країна-агресор РФ мали провести обмін полоненими, але він не відбувся. Юсов розповів, що 3 січня, під час попереднього обміну, РФ також використала авіасполучення для передислокації українських військовополонених, але тоді Україну попередили і вона забезпечила "режим тиші". 24 січня таких попереджень від РФ не було.
Юсов додав, що сам борт Іл-76М раніше постачав у Бєлгородську область ракети С-300 і С-400 для ударів по Харкову й області.
Омбудсмен України Дмитро Лубінець повідомив, що у списку на обмін 24 січня, опублікованому російськими пропагандистами, є українські військовополонені, яких уже обміняли.
26 січня координаційний штаб із питань поводження з військовополоненими підтвердив, що 65 українських захисників із російського списку справді планували повернути в Україну.
Цього ж дня Буданов зазначив, що зараз немає відомостей, що в літаку, який упав, могло перебувати 65 українських військовополонених.