Політолог Загородній: У Чорному морі настала нова геополітична реальність. Чорного моря РФ більше не контролює

Після українських ударів по військовому кораблю окупантів "Оленегорский горняк" і російському танкеру SIG (на фото) ситуація в Чорному морі змінилася, вважає Загородній
Скріншот: ГОРДОН / Facebook

Росія після двох поспіль українських операцій, унаслідок яких було уражено великий десантний корабель російського флоту і підсанкційний танкер, більше не може вести переговори щодо продовження "зернової угоди" з позиції сили. Про це політолог Тарас Загородній написав у блозі для видання "Цензор.НЕТ" 5 серпня.

"Російські дипломати і політологи страшенно люблять фразу "настала нова геополітична реальність". На різні манери вона повторювалася перед вторгненням РФ і після його початку. Пам'ятаєте? "Київ за три дні – це нова геополітична реальність". Отримавши п...здюлєй під Києвом, росіяни на час про неї забули. Та потім почали знову, укотре погрожуючи Вашингтону, Лондону або Берліну", – наголосив політолог.

Сьогодні, на думку Загороднього, є чудова нагода цю фразу згадати.

"На Чорному морі якраз і настала нова геополітична реальність. Чорного моря РФ більше не контролює. Вісники цієї нової реальності – СБУ [голови Служби безпеки України Василя] Малюка і надводні морські дрони, які другий день поспіль уражають важливі для росіян об'єкти. Позаминулої ночі уражений великий десантний корабель у Новоросійській бухті, минулої – нафтовий танкер в українських водах біля Керченської протоки", – написав він.

Політолог підкреслює, що Росія, яка почала говорити про Чорне море мало не як про своє внутрішнє, тепер має зрозуміти, що не контролює жодної його частини і жоден корабель Росії наразі не в безпеці.

"Нова геополітична реальність" значно посилила позиції України в переговорах про продовження "зернової угоди". Росія більше не може вести їх із позиції сили. Навпаки, Кремлю потрібні переговори із СБУ про "нафтовий коридор" для своїх кораблів", – переконаний він.

Загородній звернув увагу на ще один важливий аспект двох підривів російських кораблів. Він нагадав, що надводні морські дрони – повністю українська розробка Служби безпеки України. Політолог наголосив, що це той рівень військового менеджменту й реалізації успішних спецоперацій, який посилює позиції України та змінює увесь перебіг війни.

"Голова СБУ Малюк, коментуючи удар морськими дронами, порадив росіянам "покинути територіальні води України та нашу землю". Це і є тези нової "геополітичної реальності". До якої росіянам іще треба буде звикнути", – наголосив Загородній.

У ніч на 4 серпня в бухті Новоросійська пролунали вибухи, міноборони країни-агресора РФ заявило про атаку на військово-морську базу двома морськими безекіпажними катерами. Місцева влада запевнила, що постраждалих і руйнувань через атаку немає, однак у мережі з'явилося відео, на якому великий десантний корабель (ВДК) "Оленегорский горняк" нахилився набік і його намагаються відбуксувати до берега.

Джерела у Службі безпеки України заявили, що російський військовий корабель підбили внаслідок спецоперації СБУ і ВМС ЗСУ. Представник ВМС ЗСУ наголосив, що вони не мають "ніякого стосунку" до удару по ВДК. З'явилося також відео удару по "Оленегорскому горняку", зняте камерою морського безпілотника, і супутникові знімки підбитого корабля в порту Новоросійська.

За даними ЗМІ, російський ВДК атакували з використанням морського безпілотника українського виробництва MAGURA V5.

Це вже не перша успішна спецоперація СБУ з використанням надводних дронів. Голова СБУ Василь Малюк говорив, що атака на кораблі Росії у Севастопольській бухті у жовтні 2022 року та нещодавній підрив Кримського мосту – справа рук Служби безпеки.

У ніч на 5 серпня в територіальних водах України в Керченській протоці надводний дрон атакував і підбив великий нафтовий танкер SIG країни-агресора Росії, який транспортував пальне для російських окупаційних військ. Джерела в СБУ повідомили виданню "ГОРДОН", що удар по SIG також є спільною спецоперацією Служби безпеки України і Військово-морських сил ЗСУ.

Контекст:

За даними Генштабу ЗСУ, за час повномасштабного вторгнення російська армія втратила 18 кораблів і катерів, включно із флагманом Чорноморського флоту Росії ракетним крейсером "Москва". Його ЗСУ підбили 13 квітня 2022 року. В Одеській ОВА поінформували, що по кораблю завдали удару ракетами "Нептун". У підсумку крейсер затонув.

26 липня британська розвідка повідомляла, що РФ сприймає українські протикорабельні ракети як головну загрозу, яка обмежує ефективність її Чорноморського флоту.

30 серпня група західних чиновників підтвердила виданню Politico, що ЧФ РФ утратив боєздатність і його використовують лише в обороні.

Україна позбавила Росію панування в Чорному морі, заявив 11 лютого 2023 року міністр оборони України Олексій Резніков.