Резніков заявив, що українські пілоти вже розпочали навчання на F-16, і повідомив, коли Україна може розраховувати на винищувачі

Мінімальний строк на підготовку пілотів на F-16 – шість місяців, але лише пілотів недостатньо, зазначив Резніков
Фото: EPA (ілюстративне)

Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив 19 серпня "24 каналу", що українські пілоти, інженери й техніки в певній кількості розпочали навчання на американських винищувачах F-16.

"Навчання вже розпочалися", – наголосив Резніков.

За його словами, у програму також входить навчання англійської мови, оскільки базового рівня недостатньо. Лідерство щодо проєкту навчання взяли на себе Нідерланди й Данія, додав глава Міноборони України.

Як зазначив Резніков, мінімальний строк на підготовку пілотів – шість місяців. Це стало зрозуміло після тестування у США двох досвідчених українських льотчиків, наголосив міністр.

"Хтось, може, швидше зможе. Люди талановиті. Але щоб не було ілюзій, може так статися, що частка льотчиків буде готова за п'ять місяців, а інженери та техніки не будуть готові. А літак – дуже складна система. Одного пілота недостатньо", – зазначив Резніков.

За словами глави Міноборони, для виконання бойового завдання потрібна комплексна підготовка всіх – від пілотів до техперсоналу. Однак скільки саме потрібно часу для підготовки інженерів і техніків, поки невідомо.

"Щоб будувати виправдані очікування – мінімум шість місяців. Але не розчаровуйтеся, якщо це буде більше", – заявив Резніков.

Він додав, що про передання F-16 Україні можна буде говорити лише після того, як інструктори підтвердять здобуті навички українських пілотів й обслуговчого персоналу. Їхня кількість і визначить, скільки винищувачів отримає Київ.

Резніков поінформував, що перед переданням Україні F-16 партнери звертатимуться по згоду до США.

"Кожна країна отримуватиме такий дозвіл і буде казати: "Я готовий передати таку кількість літаків". Відповідно, із запчастинами, можливістю забезпечення. "Я готовий передати таку кількість ракет, або авіаційних бомб, або чогось іще". Тоді буде зрозуміла друга частина проєкту", – наголосив міністр.

17 серпня Reuters із посиланням на американського посадовця повідомило, що США схвалили передання Україні американських винищувачів F-16 із Данії та Нідерландів, щойно буде завершено навчання українських пілотів.

Інформацію про це підтвердили в МЗС Нідерландів і в Білому домі.

У міноборони Данії повідомляли, що українські пілоти розпочнуть навчання на F-16 наприкінці серпня.

Контекст:

11 липня на саміті НАТО у Вільнюсі 11 країн і Україна підписали меморандум про створення коаліції з підготовки українських військових льотчиків на винищувачах F-16. В угоді беруть участь Данія, Нідерланди, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція й Великобританія.

Як повідомив міністр оборони України Олексій Резніков, у меморандумі передбачено, що у програмі навчання візьмуть участь українські пілоти, техніки та допоміжний персонал. Окрім того, є можливість залучення у програму інших типів винищувачів.

Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте домовилися, що в серпні розпочнеться навчання українських пілотів у Нідерландах. За даними ЗМІ, тоді ж навчання українських пілотів може розпочатися й у Румунії, для тренувань там уже виділили авіабазу.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, перші F-16 мають з'явитися в повітряному просторі України в першому кварталі 2024 року.

У Пентагоні повідомили 8 серпня, що президент США Джо Байден "дав зелене світло" тренуванням українських пілотів на F-16.

У Повітряних силах ЗСУ 9 серпня говорили, що "льотчики вже зараз хотіли б спакувати валізи й виїхати", але "оголошено термін – кінець літа, більш точних термінів немає".

Перша група українських пілотів завершить навчання на F-16 не раніше ніж улітку 2024 року, написало 11 серпня видання The Washington Post із посиланням на джерела в українському уряді та ЗСУ.