РФ атакувала ЧАЕС ударним дроном із фугасною бойовою частиною – Зеленський

У ніч на 14 лютого країна-агресор Росія атакувала Чорнобильську атомну електричну станцію (ЧАЕС) ударним дроном із фугасною бойовою частиною. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський 14 лютого в Тelegram.
За його словами, безпілотник влучив, укриття суттєво пошкоджено. Пожежу загасили. Наразі радіаційний фон не підвищувався.
"Це укриття Україна будувала разом з іншими країнами Європи та світу, разом з Америкою – з усіма, хто хоче справжньої безпеки для людей. Єдина держава у світі, яка може атакувати такі обʼєкти, окуповувати територію атомних станцій і вести бойові дії, взагалі не рахуючись із наслідками, – це сьогоднішня Росія. І це терористична загроза всьому світові", – сказав президент.
Зеленський підкреслив, що Росія щоночі здійснює такі атаки проти української інфраструктури й міст і далі збільшує свою армію.
"Росія не змінює своєї божевільної антилюдської державної риторики. І це означає, що Путін точно не готується до переговорів. Він готується й надалі обманювати світ. Саме тому потрібен обʼєднаний тиск усіх, хто цінує життя, – тиск на агресора. Росія повинна нести відповідальність за те, що вона робить", – зазначив він.
Як додали у пресслужбі МАГАТЕ, приблизно о 1.50 14 лютого вони почули вибух біля внутрішньої захисної оболонки, яка закриває зруйнований реактор. Дрон врізався в дах ізоляційної споруди, там виникла пожежа.
"Співробітники пожежної безпеки і транспортні засоби прибули на місце за лічені хвилини. Зараз жодних ознак прориву внутрішньої захисної оболонки немає", – заявили в МАГАТЕ.
Контекст:
Аварія на Чорнобильській атомній електростанції 26 квітня 1986 року стала однією з найбільших промислових ядерних катастроф в історії. За міжнародною шкалою ядерних подій, ухваленою 1988 року, аварія на ЧАЕС – одна з двох, яку оцінили за максимальним, сьомим рівнем небезпеки. Зіставна з нею за масштабами лише катастрофа на японській АЕС "Фукусіма-1" 2011 року.
У перший день повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2022 року, російські окупанти захопили Чорнобильську АЕС у Київській області й узяли в заручники персонал. Військові РФ пройшли по території зони відчуження важкою технікою, піднявши шар забрудненого ґрунту й пилу, спровокували погіршення радіаційної ситуації й зазнали впливу радіації, повідомляли в Національній академії наук України.
31 березня окупанти покинули територію ЧАЕС і місто-супутник Славутич. Водночас вони захопили в полон військовослужбовців Національної гвардії, які охороняли станцію. Під час перебування на станції окупанти розграбували новітню лабораторію в Чорнобилі, знищили багаторічний архів, а перед тим, як покинути ЧАЕС, украли звідти комп'ютери, чайники, кавоварки, контейнери з майном, повідомляли в Держагентстві з питань управління зоною відчуження.
5 квітня Нацгвардія України взяла ЧАЕС під охорону.
26 квітня 2024 року Нацполіція оголосила про підозру за захоплення й пограбування Чорнобильської АЕС заступнику гендиректора "Росатому" генерал-майору поліції Миколі Мулюкіну.