Росіяни для захисту Керченського мосту "вигнали в море все, що є" – ВМС ЗСУ
Російські окупанти посилили корабельне угруповання, яке охороняє міст через Керченську протоку, що з'єднує тимчасово окупований Крим із територією РФ. Про це представник ВМС України капітан третього рангу Дмитро Плетенчук розповів 14 серпня в ефірі національного телемарафону, трансляцію вів канал "Рада".
"Вони [окупанти] настільки зараз переймаються за подальшу долю цієї незаконної прибудови, що фактично вигнали в море все, що в них є у прикордонних військах ФСБ Росії. Там до цього зазвичай чергувала одна – три одиниці [катерів] прикордонників. Зараз їх не менше ніж 10 буває. Сьогодні було шість-сім одиниць. Це в сенсі сім кораблів, шість катерів. Сумарно 13–15 одиниць", – розповів Плетенчук.
Речник уточнив, що автомобільна частина Кримського мосту зараз працює в реверсному режимі через пошкодження, водночас залізнична частина працює у більш-менш штатному режимі.
"Але сказати, що він [міст] повноцінно працює, ми не можемо", – підсумував представник ВМС ЗСУ.
12 серпня стало відомо про нову атаку на міст. Окупанти заявляли, що збили дві зенітні ракети С-200, перероблені під "ударний варіант", сам міст був у диму. Пізніше того ж дня ЗМІ повідомили про нову атаку. Telegram-канали писали, що окупанти, як і перед першою атакою, застосували димову завісу.
Контекст:
Міст через Керченську протоку, яка з'єднує Крим і Росію, РФ почала будувати після окупації півострова, 2015 року. Українська влада назвала міст загрозою національній безпеці та законною ціллю.
Упродовж останнього року на Кримському мості двічі ставалися вибухи. Уперше – 8 жовтня 2022 року. Було пошкоджено залізничне полотно мосту і зруйновано кілька прольотів його автомобільної частини. У РФ стверджували, що вибухнула вантажівка, унаслідок чого спалахнули цистерни з паливом. Російські ЗМІ повідомляли про чотирьох загиблих. Автомобільний рух мостом відновили в лютому 2023 року, залізничний – у травні.
Другий вибух стався 17 липня. Повідомляли про загибель сімейної пари з Бєлгородської області, яка на момент вибуху їхала мостом. Унаслідок події серйозних пошкоджень зазнали два прольоти мосту.
Після першого інциденту Україна прямо не визнавала своєї причетності. 8 липня 2023 року Міноборони України визнало, що першого удару по Кримському мосту завдала Україна, "щоб зламати росіянам логістику".
Джерела видання "ГОРДОН" у СБУ повідомили, що друга атака на Кримський міст була спецоперацією Військово-морських сил ЗСУ та Служби безпеки України. 26 липня голова СБУ Василь Малюк підтвердив, що підрив Кримського мосту був операцією української спецслужби.