За місяць після виходу Росії із "зернової ініціативи" окупанти сім разів цілеспрямовано били по українських портах та логістичній інфраструктурі – Зеленський

Зеленський підкреслив, що ще ніхто ніколи "так відверто й навмисно не бив по безпеці одразу стількох народів"
Фото: Zelenskiy / Official / Telegram

Президент України Володимир Зеленський після чергової атаки російських окупантів на українські морські порти закликав увесь світ протидіяти ударам РФ по продовольчій безпеці. Про це він сказав 16 серпня у вечірньому зверненні, яке опублікувала його пресслужба.

"Минулої ночі російські терористи знову вдарили цілеспрямовано по наших портах. По тій нашій інфраструктурі, яка задіяна в гарантуванні не нашої, а спільної – світової – продовольчої безпеки. Лише за один місяць, що минув після спроби Росії знищити Чорноморську зернову ініціативу, це сьогодні була вже сьома, сьома масована російська атака. Порт Рені, порт Ізмаїл, порт Південний, порт Одеса, порт Чорноморськ, Миколаїв. Кожен російський удар по них – це удар по світових продовольчих цінах, це удар по соціальній і політичній стабільності в Африці, в Азії", – сказав президент.

Він підкреслив, що жоден інший терорист у світі, окрім Росії, ще ніколи "так відверто й навмисно не бив по безпеці одразу стількох народів".

"Треба на це реагувати. Усім! Треба цьому протидіяти – активно, саме спільними зусиллями!" – закликав Зеленський.

Він подякував усім лідерам і державам, які допомагають Україні захищати себе, а "отже, спільну безпеку всіх у світі".

"ППО для України, зброя для наших воїнів, санкційний, фінансовий та політичний тиск на Росію – це зараз основні речі, які не комусь одному, а всім у світі гарантують безпеку та повернення спокою", – підсумував Зеленський.

16 серпня вночі окупанти атакували дронами Shahed Ренійський морський торговельний порт в Одеській області і пошкодили його. Сили оборони України знищили 13 БПЛА, повідомили Повітряні сили ЗСУ, але українським військовослужбовцям удалося збити не всі безпілотники.

Контекст:

17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року.

Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які йдуть в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, що йдуть у російські та окуповані українські порти).

Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору". Зазнали пошкоджень, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.

Зеленський в інтерв'ю, опублікованому 6 серпня, заявив, що Україна після блокади країною-агресором РФ українських портів у Чорному морі має довести, що у своїх територіальних водах вона має право ввозити та вивозити товари. Президент зазначив, що якщо РФ "і далі домінуватиме в Чорному морі і блокуватиме його, обстрілюючи ракетами [портову інфраструктуру], то Україна робитиме те саме, що є справедливим захистом наших можливостей". Він додав, що якщо окупанти й далі стрілятимуть, то "до кінця війни вони можуть залишитися без кораблів".